Don't Miss
Home / Tag Archives: лица

Tag Archives: лица

Венко Филипче:70 граѓани позитивни

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче на редовната прес-конференција информираше за актуелната состојба со коронавирусот во земјава и во светски рамки, како и за мерките кои се преземаат во насока на зајакнување на капацитетите за справување со вирусот, а ...

Read More »

Филипче:Вкупно инфицирани 48 лица

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на вечерашната прес-конференција информираше дека денеска до 16:00 часот во нашата земја се дијагностицирани 6 нови случаи на коронавирус, со што вкупната бројка изнесува 48. „Во Штип за првпат е дијагностициран вирусот кај ...

Read More »

Општината со нови мерки против корона вирусот

Општина Битола донесе нови превентивни мерки за заштита од Ковид-19. Градоначалничката Наташа Петровска информира дека во функција е нов возен ред во општинскиот линиски превоз на патници, а од денеска се воведува и нов начин на работа на административните службеници. ...

Read More »

Битола треба да плати стотици илјади евра за еднострано раскинување договори

Стотици илјади евра отштета треба да платат поголем број  општини поради еднострано раскинување на договори за купопродажба на градежно земјиште, продажба на парцели во изборна капмања, тужби, често менување на ДУП. Мегу нив е општина Битола. Ова се дел од ...

Read More »

Изготвен Нацрт законот за амнестија

Нацрт-законот за амнестија на обвинетите за „27 април“ ќe содржи најверојатно пет члена кои ќе се најдат на три неполни страници. Се очекува текстот денеска да биде разгледан во Интерпартиското парламентарно тело за помирување, а веднаш потоа ќе влезе и ...

Read More »

Програми и мерки за самовработување

 В сабота  на 15.12.2018 година (сабота), со почеток во 12.00 часот во хотел “Милениум” ќе се одржи презентациjа на новите активни програми и мерки за самовработување од Оперативниот план на МТСП, во рамките на вториот ден од Саемот за кариера ...

Read More »

Продолжение на судскиот процес за “Транспортер“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. Во овој случај обвинети се поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески и уште 20-тина лица за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето ...

Read More »

Одземен телефонот на Трајко Вељановски

Пратеникот Трајко Вељановски не беше уапсен во акцијата која МВР ја спроведе во утринските часови во вторникот, а во која беа приведени 24 осомничени за насилството што се случи на 27 април во Собранието, но сепак му бил одземен неговиот ...

Read More »

Масовни апсења за крвавиот четврток

По налог на јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција утрово се приведени над 20 лица, поранешни полициски функционери, пратеници и организаторите на протестите на 27 април пред македонското Собрание. Обвинителството дало налог за приведување на 36 лица, ...

Read More »

Кој го крие договорот за продажбата на ФК Пелистер

Договорот за продажба на доминатниот пакет акции на  ФК Пелистер се чува како најголема државна тајна. Според информации на порталот на Битолски весник него никаде го нема, а го нема ни во официјалната документација на општината. Кој и каде го  ...

Read More »