Home / Tag Archives: Македонија.

Tag Archives: Македонија.

250 милиони евра од ЕБОР за Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски на онлајн видео конференција, заедно со министерката за финансии Нина Ангеловска и министерот за економија Крешник Бектеши, одржаа состанок со претседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Сума Чакрабарти ...

Read More »

Нови мерки на Економскиот совет на Владата

Економскиот совет при Владата денеска одржа состанок на кој беше разгледан дополнителниот пакет мерки за справување со последиците по економијата, стопанството и финансискиот сектор од блокадата на реалниот сектор што го предизвика коронавирусотЕкономскиот совет, кој работи на иницијатива на претседателот ...

Read More »

Владата организира чартер летови

Владатa на Република Северна Македонија објави Јавен повик за организирање на авионски превоз за државјаните на Република Северна Македонија во странство кои сакаат да се вратат во земјата (https://vlada.mk/node/20714).Предмет на овој јавен повик е организирање авионски превоз за пренесување на ...

Read More »

Владата донесе уредба за прекин на изборниот процес

Владата на Република Северна Македонија на денешната 25 седница донесе Уредба со законска сила за прекин на сите дејствија за спроведување на изборите и за сите прашања поврзани со изборниот процес.Оваа одлука Владата ја донесе заради вонредната состојба прогласена за ...

Read More »

Владата донесе одлука за воведување на полициски час

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија вечерва имаше вонредно обраќање по повод воведувањето ограничување на движењето на сите граѓани (полициски час). Во прилог на ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Спасовски во целост: Објавувам дека Владата на ...

Read More »

Во Македонија да се воведе полициски час предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести предложила до Владата сет мерки за спречување на ширењето на коронавирусот меѓу кои и полициски час од  21 до 6 часот. Според информациите, ќе биде дозволено да се оди само во болница, луѓето што имаат потреба ...

Read More »

Заев контра Мицкоски

Ако Мицкоски прифати една изборна единица, јас нема да бидам кандидат на пратеничка листа. Немам амбиции, немам дилеми, растоварен сум, рече премиерот Заев одговарајќи на пратеничко прашање на Никола Мицевски дали Заев ќе прифати шпиц-кандидат. Идејата за т.н. шпиц-кандидат ја ...

Read More »

Датум

                                                  Дали Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите за влзе во ЕУ, или не ?           Ова прашање во последните денови стана најпоставуваното во нашата држава.            Додека народот во Македонија секојдневно и најчесто се прашува ...

Read More »

Владата издвои 5 милиони денари за почист воздух

Над 5 милиони, поточно 5.054.762 денари е издвоениот износ за Општина Битола, по реализираниот јавен повик на Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 година, објавен од страна на Владата на Република Северна Македонија – Генерален секретаријат на 17.05.2019 година. ...

Read More »

ДНО

Со објавувањето на новите снимки од тоа како Орце Камчев го поткупува Боки 13 за да добие слобода во предмет “ Империја “ се гледа дното на кое се наоѓа државата. Ова е дно од кое тешко ќе се извлече ...

Read More »