Home / Tag Archives: мерка

Tag Archives: мерка

Владата донесе одлука за воведување на полициски час

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија вечерва имаше вонредно обраќање по повод воведувањето ограничување на движењето на сите граѓани (полициски час). Во прилог на ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Спасовски во целост: Објавувам дека Владата на ...

Read More »

Укинат притворот на Божиновска,Тарчуловски и Дурловски

Врховниот суд денеска им ја укина мерката куќен притвор на Љупчо Димовски, Јохан Тарчуловски, Игор Дурловски и Елена Божиноска, кои се обвинети за насилството во Собранието на 27 април. Судот мерката куќен притвор им ја замени со мерки на претпазливост, ...

Read More »

Тринаесет лица добија притвор

Тринаесет лица, уапсени во вчерашната акција на полицијата, добија притвор во траење од 30 дена, а на шестмина им е определена мерка куќен притвор, информираат од Основниот суд Скопје 1 – Скопје. Во судот вчера биле спроеведени вкупно 24 лица ...

Read More »

Патронажна служба за изнемоштените лица

Денес ќе најавам еден проект кој како предлог произлезе од самите битолчани, по што извршивме и конкретна анализа на реалните потреби и оправданоста. Општината ќе формира посебен Оддел за давање помош во домашни услови на старите и изнемоштени лица и ...

Read More »

Притвор за ресенчанецот кој нападна шумски полицаец

Кривична пријава против триесетгодишен ресенчанец за напад на шумски полицаец, кој се обидел да спречи нелегална сеча и транспорт на дрвна маса кај местото викано „Избишко долиште“ во Ресен. СВР-Битола, преку полициската станица во Ресен поднесе кривична пријава против Џ.Н. ...

Read More »

Судот не му одреди притвор на Талески

Кривичниот суд Скопје 1 откако го испита градоначалникот на Битола, Владимир Талески одлучи да не му одреди притвор и го пушти Талески да се брани од слобода. Градоначалникот на Битола, Владимир Талески по распитот кој траел околу  2 часа, од ...

Read More »

Груевски објави нова мерка за плаќање на заостанатите придонеси на рати и со попусти

Можност за плаќање на неплатените придонеси за пензиско и инвалидско осигурување на рати, најмногу до 24 месеци и ослободување од камата доколку се платат заостанатите придонеси за пензиско и инвалидско осигурување, најави денеска од Охрид премиерот и лидер на ВМРО ...

Read More »

17.600 граѓани аплицирале за отпис на долговите

Заклучно со денешниот ден до центрите за социјални работи се доставени 17.600 барања од граѓаните од социјално ранливи категории за отпис на долгови за струја, парно и радиодифузна такса. Министерот за финансии, Зоран Ставрески, на денешната прес- конференција изјави дека ...

Read More »