Don't Miss
Home / Tag Archives: Милчо Манчевски

Tag Archives: Милчо Манчевски

“Златна камера 300“ за Милчо Манчевски

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки”-Битола, специјалната награда златна „Камера 300”, за особен придонес во светската филмска уметност за 2017 година, ќе ја додели на македонскиот и светски режисер и сценарист Милчо Манчевски. Во предвечерието на 38. фестивалско издание, ...

Read More »

Милчо Манчевски со овации пречекан од публиката на Манаки

Од Њу Јорк, денеска во Битола пристигна македонскиот режисер Милчо Манчевски на кого вечерва на свеченото затворање на 35. “Браќа Манаки” ќе му биде доделена голема ѕвезда на македонскиот филм , награда од Друштвото на филмски професионалци. Манчевски со овации ...

Read More »

Со филмот “Деца на сонцето“ и наградата за Манчевски свечено ќе биде затворен “Браќа Манаки“

Со премиера на новиот македонски филм “Деца на сонцето” на Антонио Митриќески, вечерва ќе биде спуштена завесата на 35. интернационален фестивал на филмската камера “Браќа Манаки” во Битола. Филмот е по сценарио на Гордан Михиќ, композитор е Влатко Стефановски, а ...

Read More »

Милчо Манчевски на “ Браќа Манаки “

На годинашниот филмски фестивал „Браќа Манаки” гостин ќе биде и прославениот македонски филмски режисер Милчо Манчевски. Тоа денес го соопштија организаторот на фестивалот и генералниот спонзор, мобилниот оператор ВИП. Во соопштението испратено до медиумите меѓу другото се вели дека Фестивалот ...

Read More »