Home / Tag Archives: министри

Tag Archives: министри

ВМРО ДПМНЕ ги одреди техничките министри

ВМРО-ДПМНЕ одлучил да ја номинира Рашела Мизрахи за министерка за труд и социјала во пржинската влада Според неофицијални информации, опозициската партија ја избрала финансискиот консултант Гордана Димитровска за дополнителен заменик-министер за финансии, пратеничката Невенка Стаменковска за информатичко општество и администрација ...

Read More »

Изгласани новите министри за внатрешни работи и за транспорт и врски

Со по 71 глас „за“, Собранието денес ги изгласа Митко Чавков и Владо Мисајловски за нови министри во Владата. Чавков е нов министер за внатрешни работи, додека Мисајловски ќе застане на чело на Министерството за траспорт и врски. Изборот на ...

Read More »

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани Митко Чавков и ...

Read More »

Кои се новите предлог-министри?

Многу брзо по синоќешните оставки, премиерот Никола Груевски предлага нови имиња, а за денеска во 13 часот веќе е закажана и собраниска седница за изборо на новите министри. Митко Чавков е предлогот за нов министер за внатрешни работи на местото ...

Read More »

Груевски достави предлог за избор на нови министри

Премиерот Никола Груевски вечерва до Собранието достави предлог за избор на двајца нови членови на Владата. Се предлагаат нови министри во министерствата за внатрешни работи и за транспорт и врски. За нов министер за внатрешни работи се предлага Митко Чавков, ...

Read More »

Оставки поднеле Гордана Јанкулоска, Сашо Мијалков и Миле Јанакиески

Директорот на Управата за државна безбедност на МВР Сашo Мијалков и Миле Јанакиески, министерот за транспорт вечерва исто така поднеле оставки. Информацијата за ова се уште не е потврдена. Владини извори  потврдија дека министерката Гордана Јанкулоска поднела оставка.   Имињата ...

Read More »