Home / Tag Archives: млади

Tag Archives: млади

МВР да ги испита случувањата во Струга

Владата на Република Северна Македонија на 50-тата седница што се одржа денеска донесе одлука за скратување на забраната за движење за време на викенд. Почнувајќи од утре (09.05), во сабота и недела, граѓаните ќе можат да се движат во периодот ...

Read More »

Аеро загадувањето не е политички проблем

                   Во врска со аерозагадувањето денес прес конференција одржаа младите социјал демократи. -Денес би сакал да им се обратам на средношколците а во дел и на основците од повисоките класови во училиштата во Општина Битола. Почитувани средношколци, јас и моите ...

Read More »

Младите ги надиграа ветераните

Вчера на ракометните терени во хотелот „Сонце ГА“ започна Меморијалниот ракометен турнир „Таста-Лара“ за ветерани и ветеранки. Овој турнир се одржува во чест на двете наши големи ракометни легенди, Петар Кузманоски-Таста и Влатко Коруноски-Лара. Поради врнежите од дожд дел од ...

Read More »

Кривични пријави за седуммина крадци

Против седум млади лица од Битола, со иницијали Б.С.(29), П.И.(22), К.А.(23), А.Р.(29), П.Д.(26), Н.Г.(28) и А.Ј.(22), полицијата поднесе кривична пријава поради седум кривични дела “тешка кражба“. Од 23 ноември до 4 април годинава, на подрачјето на Битола, во седум колонијални ...

Read More »

Шанса за младите истражувачи

Претставник на Фондот за иновации и технолошки развој, во салата наСоветот на Општина Битола, пред директорите и професорите на битолскитеосновни и средни училишта го презентираше годинешниот повик за награди под наслов „Предизвик за млади истражувачи“.До 31 март, сите основни и ...

Read More »

Панел дискусија за успешен бизнис

На 13.12.2018 денес во Хотелот “Бела куќа” во Битола со почеток во 18:00ч ќе се одржи панел дискусија под наслов “Од Битола се може (и)” на која свои искуства за успешен бизнис ќе презентираат пред присутните студенти 5 интересни претприемачи: ...

Read More »

Олга Лозановска:Нудиме нова ера за Битола

Работата, резултатите и проектите се она со што ние досега ја оправдуваме вашата доверба и така ќе биде и од сега. Затоа што Битола е на сите битолчани и затоа што само со работа и проекти можеме да ја видиме ...

Read More »

Дел од Унијата на млади сили преминаа кај “реформаторите“

Дел од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција ја поддржа иницијативата за реформи и демократизација на партијата. -Сведoци сме нa исклученoстa нa млaдите oд oпштествените прoцеси. Свесни сме зa мoлкoт нa пoвеќетo непoтребни пoтези кoн млaдите, ...

Read More »

СДСМ ветува низа проекти за младите

-Младите во Македонија најсилно ги почуствуваа погубните политики на актуелната власт. Според Светска Банка, невработеноста кај младите во нашата држава изнесува над 50 проценти. Во изминатиот период Универзитетот беше свесно ставен на маргините на оштеството, а професорите замолчени. Со измените ...

Read More »

Милошоски: Продолжува проектот „Купи куќа за млади“ со зголемување на старосната граница

Проектот „Купи куќа за млади“ ќе продолжи и во следните четири години, најави денеска во Битола, носителот на листата кандати за пратеници во петтата изборна единица  од коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. На денешната средба со ...

Read More »