Don't Miss
Home / Tag Archives: насилство

Tag Archives: насилство

Нема амнестија за организаторите за 27 април

Портпаролот на Владата на Македонија, Миле Бошњаковски, на денешната прес-конференција, говореше за амнестија за настаните од 27 април минатата година, изгласана вчера во Собранието. Како што порача тој, Владата и сите нејзини структури ги поддржуваат сите акти со кои се ...

Read More »

Нови кривични пријави за насилствата во Собранието

За насилствата во Собранието секторот за внатрешни работи Скопје поднесе нови  кривични пријави против девет лица за инцидентите во Собранието од 27 април. Кривичните пријави се за сторено насилство кон луѓе и оштетување на имот, а направени се три кривични ...

Read More »

Презентиран Водич за полициско постапување при семејно насилство

Полициски службеници, претставници на јавното обвинителство, судиите од Граѓанскиот суд и Судот за малолетници, како и локални граѓански организации, деновиве, во Битола учествуваа на јавна дискусија и презентација на Водич за полициските службеници за зајакнување на вештините за интервјуирање и ...

Read More »

Семпер во акција “16 денови активизам против насилството врз жената”

По повод одбележувањето „16 денови активизам против насилството врз жената”, Здружението за еднакви можности Семпер од Битола реализира повеќе активности. Со отпочнување на кампањата минтиот месец, пред плоштадот „Магнолија” дистибуираше информативен материјал на тема семејно насилство за пошироката јавност на ...

Read More »

Битолчанка претепана од сопругот заврши во болница

Битолчанка на возраст од 41 година вчера била жртва на семејно насилство. Жената  вчера била претепана од својот сопруг, а случајот во полиција го пријавиле од битолската болница каде била донесена жената. Во разговор со полициски службеник, жената кажала дека ...

Read More »