Home / Tag Archives: невреме

Tag Archives: невреме

Сонуваа за висините,заминаа во небеса

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија. Кога го посетивме Лутраки, веднаш по информациите за исчезнувањето ...

Read More »

Невреме во Битолско

Изразена нестабилност проследена со грмежи и врнежи од дожд во моментов има југозападно од Битола. Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека по правецот на движење невремето се очекува да го зафати јужниот дел на Пелагонија. Нестабилност се бележи и во ...

Read More »

Со молк против невремето

Викендов, Скопско и Тетовско ги зафати вистинско невреме, кое однесе десетици  човечки животи  и предизвика огромна материјална штета на илјадници лица. Прогнозите на метреолозите дека над Македонија, од  областа на Медитеранот се движи огромна нестабилна водена маса, која може да ...

Read More »

Најмладата жртва е двегодишно дете

Од МВР соопштија дека досега се откриени тела на 21 жртва на поплавите во скопско. Најмлад загинат е двегодишниот Енес Мустафа од Ченто, а покрај него во поплавите загинал и негов близок роднина на возраст од 67 години. Најмногу жртви ...

Read More »

Ден на жалост во Македонија по невремето кое зеде 21 жртва

Во чест на загинатите 21 лице кое животот го загубија во големото невреме кое ги зафати Скопскиот и Тетовскио регион,  Македонија денеска одбележува Ден на жалост. Последната информација од Министерството за внатрешни работи вчера беше дека од  пронајдените 21 лице, ...

Read More »

Бројот на жртви расте – 21 починати во невремето

Бројот на жртви во невремето што синоќа го погоди Скопје се искачи на 21 лице. Сите се од реоните Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново. МВР потврди дека се идентификувани 13 лица и се предадени на семејствата. Неофицијално, меѓу загинатите има ...

Read More »

Демир Хисар најпогоден од денешното невреме

Подрачјето на Демир Хисар е најпогодено од денешното  невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер, чести грмежи и град, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Според податоците од радарските центри, позначителна нестабилна облачна маса се уште навлегува од југ, од ...

Read More »

Премиерот Груевски свика кризен штаб за невремето

Премиерот Никола Груевски вечерва итно свика кризен штаб за справување со невремето. Од неговиот кабинет за Press24 потврдуваат дека во Владата во моментов се министрите за транспорт и врски, за здравство и за одбрана. Според информациите, се превземаат мерки за ...

Read More »

Силно невреме ја зафати Битола

Денеска рано изутрина, небото буквално се “отвори” над Битола. Уште од раните утрински часови, а особено нешто по 7.30 часот силни поројни дождови ја зафатија Битола. Дожд паѓаше како од кабел. Засега не се знае точно колку литри дожд на ...

Read More »