Home / Tag Archives: нов

Tag Archives: нов

Битолската пожарна најстарата противпожарна единица на Балканот, ќе добие нов противпожарен дом

По речиси повеќе од еден век, битолските пожарникари ќе добијат нов противпожарен дом. Деновиве, во поранешната Касарна започна изградбата на новиот противпожарен објект, капитална инвестиција која со децении беше ветувана од претходните локални власти. Целосно е отстранет стариот руиниран објект ...

Read More »

Нови(предвремени)избори за стари теми

                                   По ратификацијата на Преспанскиот договор во Парламентот во Атина,  Република(Северна ) Македонија е пред нов избор.           Незадовона од промената на Уставното име, опозиционата ВМРО ДПМНЕ, предводена од лидерот, Христијан Мицкоски  бара нови предвремени парламентарни избори на кои ...

Read More »

Рубин Земон на местото на Тунтев

Со 78 гласа „За“, Рубин Земон стана нов пратеник во Собранието, откако оставка си поднесе координаторот на пратеничката група во СДСМ, Томислав Тунтев, за да ја преземе функцијата директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство. Земон беше посебен советник за развој ...

Read More »

Чадиковски и Наумов кандидати за претсеадтел на ЗНМ

Вчера беше послендиот рок до кога можеа да се пријават кандидати за нов претседател на ЗНМ, кој треба да го замени досегашниот претседател Насер Селмани на кого му заврши мандатот. За Претседател на ЗНМ на овие избори се кандидираа новинарите: ...

Read More »

Нов меѓународен проект на Новаци со Грција

Денес во општина Новаци се одржа третата по ред сесија на партнерите кои што се дел од проектот за „Одржливо менаџирање на агро-отпадот за загревање на руралните средини“. Проектот ќе трае 24 месеци, од јуни годинава до  2020 година, а ...

Read More »

Пелистер второлигаш?

По поразот на Пелистер од Шкупи од 2:0 на стадионот под Тумбе Кафе  и победата на Скопје над Победа се чини дека битолскиот прволигаш ги загуби сите, дури и теоретски шанси за опстанок во Првата лига. Во последното коло Пелистер ...

Read More »

Јанис Бутарис со предлог за името:Нова Македонија

Грција никогаш нема да го прифати името Република Македонија, а Заев сака компромис за името, изјави градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис во интервју за австриски „Куриер“. -Новиот претседател на владата Зоран Заев нема националистички идеи како неговиот претходник Никола Груевски, ...

Read More »

Верификувани пратеничките мандати на 9. Собраниски состав

Претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски ја отвори конститутивната седница на деветиот состав на собраниски пратеници на Република Македонија. Како негови заменици беа назначени пратениците Стојан Миланов и Јусуф Хасани. Седницата најпрво започна симболично со македонската химна. Од 120-те пратеници, ...

Read More »

Година на искушенија

За три дена и оваа година ќе стане минато. Уште само три дена не делат од денот кога ќе и кажеме збогум на оваа, 2016 година и ќе ја пречекаме Новата 2017 година. За три дена сите ние ќе испишеме ...

Read More »