Don't Miss
Home / Tag Archives: нова

Tag Archives: нова

РЕК “ Битола “ ќе дезинфицира во Нова Битола

Вклучувајки се во акцијата за дезинфекција на градот и станбените единици стручните служби на РЕК “ Битола “ денеска ќе дезинфецираат во Нова Битола. На почетокот на акцијата која е закажана за 10 часот ке присуствува и првиот човек на ...

Read More »

Ќе се гради нова градинка во АРМ

Со цел да се намали бројот на деца кои чекаат за прием во детските градинки, Општина Битола превзема низа конкретни мерки, меѓу кои и изградбана нова детска градинка во населбата АРМ.Проектот детска градинка во АРМ четврт-два, зафаќа површина на градежната ...

Read More »

Битолчани на Магнолија ги испорачаа своите желби за Новата, 2019 година

         На плоштадот „Магнолија“ во Битола, синоќа во весела и топла атмосфера, илјадници битолчани ја дочекаа Новата 2019 година, со желби за добро здравје и многу успеси. По масовното одбројување, точно на полноќ, со голем огномет беше означен влезот во ...

Read More »

Наскоро нова пратеничка група

Осумтемина пратеници од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за пристапување кон уставни измени се уште го договараат натамошниот начин на делување во Парламентот. До понеделеник би требало да се официјализира, најверојатно, формирање на уште една пратеничка група во Собрание, ...

Read More »

Транспарентност

Во изминатите неколку години во голем број наврати сме биле сведоци како локалната власт се фалеше дека Битола е (нај)транспарентна општина. Како и претходната власт, предводена од екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески, кој не пропушташе прилика да  не се ...

Read More »

Лет во место, или лет кон ЕУ

Старата 2017 година беше и помина. Помина и новогодишното славје. Битолчани, во зависнот од своите можности, секој на свој начин и со разни желби ја испратија старата 2107 и ја дочекаа новата 2018 година. Но во едно сум сигурен, а ...

Read More »

Канчевска остана без мобилни телефони и компјутер

Околу десет часа траеше претресот во домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа Милевска. Претресот заврши со одземени два мобилни телефони во сопственост на поранешната министерка, и компјутер во сопственост на нејзиниот син, пренесува телевизијата. Според неофицијални информации, Канческа ...

Read More »

Лагите во Битола мора да престанат

Се наоѓаме на така наречената велосипедска патека што ја направи претходната локална самоуправа, замајувајќи ја битолската јавност дека исполнуваат едно нивно ветување од претходната нивна програма. Лагите во Битола мора да престанат. Ветуваме дека во периодот кој што следува во ...

Read More »

Нудиме нова ера за Битола

Листата на советници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “За подобра Македонија“ е победничка, ние сме тим на луѓе кои во Советот на Општина Битола ќе работиме исклучиво за Вашите интереси. Да се биде дел од новата ера и од новата иднина ...

Read More »

Почна селидбата во ТВ Нова

Новинарот Гоце Михајлоски денеска објави дека дал отказ од телевизија Нова поради повеќе причини – од концепциски, организациски, кадровски, па се до финансиски. Тој својата одлука ја образложи на Фејсбук и напиша дека верувал дека „може да се биде пристрасен, но ...

Read More »