Home / Tag Archives: новогодишна

Tag Archives: новогодишна

Светот ја пречека Новата 2017 година

Стотици милиони луѓе во светот синоќа на плоштадите во своите градови, во туристичките центри, во кафеани, ресторани, пабови, или во семејна атмосфера во домовите, ја испратија 2016 и ја пречекаа Новата 2017 година. Новата година најпрво стигна на далечните острови ...

Read More »

Новогодишна претстава „Собирач на желби” во Новаци

Глумците од Театарот за деца „Бабец” од Битола деновиве  за дечињата од општина Новаци ја одиграа новогодишната претстава „Собирач на желби“. Салата беше претесна за да ги собере сите љубопитни дечиња и нивните родители зафатени од предновогодишната еуфорија. -Секоја година ...

Read More »

Кога туѓото се промовира како свое

Новата година беше и помина. Иако кај нас стана веќе традиција новогодишната ноќ да се пречекува како и во светските метрополи, на плоштадите, сепак, голем број наши (со)граѓани највеселата и најдолгата ноќ во годината, во Битола, покрај во рестораните ја ...

Read More »

Родени шест бебиња во Битола во новогодишната ноќ

Новата година 2015 година Битола ја дочека со шест  нови жители. Првиот ден  во Новата година,  првиот жител на Битола се роди три минути по полноќ на приватната гинеколошка акушерска болница “Плодност”.    Тоа е машко бебе,  чија мајка е ...

Read More »

Со детската програма на плоштадот “Магнолија“ започна богатата новогодишна програма

Со детската програма, денеска на плоштадот “Магнолија“  започна богатата новогодишна програма што ја подготви локалната самоуправа за новогодишните празнувања. Најмладите овие дена  ќе другаруваат со детските хитови од детските фестивали Си-до, Тра ла ла, Мегабит кидс и Детско тинејџерскиот фестивал. ...

Read More »