Home / Tag Archives: обвинети

Tag Archives: обвинети

Поднесени 12 барања за амнестија

До утрово до Кривичниот суд во Скопје се пристигнати 12 барања за амнестија од обвинетите за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година, потврдија за МИА од Судот. Петдневниот рок за доставување на барањата за амнестија истекува ...

Read More »

Ристоска: Правдата излезе на виделина

Изразуваме задоволство од пресудата на Кривичниот суд, правдата излезе на виделина, изјави обвинителката Ленче Ристоска, откако Кривичниот суд ги прогласи за виновни седумте обвинети во предметот Тврдина 2, меѓу кои е и поранешниот началник на Петта управа, Горан Грујевски. – ...

Read More »

Монструм е конструиран случај

Адвокатот Сашо Дуковски кој и се приклучи на одбраната во случајот „Монструм“ на денешната јавна седница во Врховниот суд го оспори обвинението дека не е прецизно и оти за ништо нема доказ. Вели дека во обвинението пишува оти осудените во ...

Read More »

И Канчевска куртули од притвор

Судот објави нови одлуки по барањата за притвори од страна на СЈО, според кои Кривичниот совет го одбил барањето за мерка притвор за Елизабета Канческа-Милевска, Владимир Пешевски и Тони Трајковски, градоначалникот на Гази Баба. Донесена е одлука да им се ...

Read More »