Don't Miss
Home / Tag Archives: Охрид

Tag Archives: Охрид

Тројца од петтемина позитивни од Охрид

Од вкупно петтмината позитивни од коронавирсуот во Битола според информации на Битолски весник тројца се од Охрид, еден од Демир Хисар и еден од старскиот дом “ Сју Рајдер “. Оваа информација доцна попладнево ни ја потврдија од Инфективната болница ...

Read More »

Лекцијата на Мирсад

                                      Битола со години, ако не и со децении никако не можеше да се справи со депонијата кај Обиколницата, на Регионалниот пат Прилеп-Охрид.           Оваа обиколница со години беше вистинско ругло, од чиј изглед се срамеа не само жителите ...

Read More »

Традиционален Божикен и Новогошен концерт на “ Марко Марулиќ“

Во организација на Хрватскиот културен центар и Македонско-хрватското друштво “Марко Марулиќ“, а во соработка со Центарот на култура, во Битола се одржа традиционалниот Божиќен и новогодишен концерт. -Оваа година сакавме да ја промовираме далматинската песна преку далматинските клапи- женската клапа ...

Read More »

Охрид повторно се треси

Тлото во Охридскиот регион се уште се тресе. Изминатата ноќ, неколку минути пред полноќ или 11.49ч во охридско-ресенскиот крај европската сеизмолошка опсерваторија регистрираше земјотрес со магнитуда од 3.0 степени по Рихтер на длабочина од 2 километри. Еден час подоцна или ...

Read More »

Итно решавање на проблемот со обиколницата над Битола

Пратеникот на СДСМ од Битола и локален лидер на партијата Васко Ковачевски денеска упати  ургентно барање до министерот за транспорт и врски  Горан Сугаревски, потоа директорот на ЈП за државни патишта Алексанадр Стојанов и директорот на ЈП Македонија пат Гајур ...

Read More »

Охрид повторно се тресе

Во 4 часот и 14 минути во Охрид се случи уште еден земјотрес, последен во серијата земјотреси што ги вознемирија граѓаните на Охрид последните денови и по рекордниот од 5,1 степени според Рихтеровата скала што се случи денес рано попладне ...

Read More »

Земјотесрот што го погоди Охрид ја стресе и Битола. Јачината на земјотресот ги исплаши битолчани кои ги напуптија своите домови. Епицентарот на земјотресот е од охридско преспанскиот регион каде во изминатите неколку недели земјата постојано се тресе. Силниот земјотрес е ...

Read More »

Силен земјотрес го погоди Охрид

  Силен земјотрес со магнитуда од 5.2 степени по Рихтер пред десетина минути го погоди Охрид. Потресот се почувствув и во Скопје и околината. Епицентарот бил на длабочина од 2 километри, во близина на селото Косел. Станува збор за регионот ...

Read More »

Двајца битолчани осомничени за шверц на дрогa

Охридската полиција  поднесе кривична пријава против С.Д. (65) од Битола и против едно непознато лице поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори”, предвидено во Кривичниот ...

Read More »

Престижниот “ВОГ“ ја предлага Македонија како дестинација за 2017 година

Со Охрид и со фотографијата на „Св. Јован Канео“ почнува написот во престижното списание „Вог“, кој овој пат препорачува шест дестинации на Балканот што мора да се посетат идната година. Македонија, Охрид и Канео според „Вог“, се дестинација број еден ...

Read More »