Don't Miss
Home / Tag Archives: пасош

Tag Archives: пасош

Лиле против на Орце и Целе да им се продолжат времените пасоши

Обвинителството за гонење на организирање на криминал и корупција даде негативно мислење до Кривичниот суд за барањата на осомничените бизнисмени Орце Камчев и Цветан Панделески да им се дадат времени патни исправи. Ова значи дека обвинителката Лиле Стефанова, во чиј ...

Read More »

Орце и Целе бараат продолжување на привремениот пасош

Времениот пасош на бизнисменот Орце Камчев, осомничен во случајот „Империја“, му истекува утре, што значи дека тој веќе нема да може да патува надвор од Македонија. Тој нема обврска физички да го врати пасошот во Кривичниот суд, туку едноставно престанува ...

Read More »

Политика: Груевски преку Тирана стигнал до Будимпешта

Српска ,,Политика” објави како поранешниот премиер Никола Груевски без пасош стигнал во Будимпешта. Според информациите на весникот, Груевски користел лажен пасош , со кој ноќта ја минал границата и илегално влегол во Тирана , каде го прифатиле вработените од унгарската ...

Read More »

ПолитикаЧ Груевски преку Тирана стигна во Будимпешта

Српска ,,Политика” објави како поранешниот премиер Никола Груевски без пасош стигнал во Будимпешта. Според информациите на весникот, Груевски користел лажен пасош , со кој ноќта ја минал границата и илегално влегол во Тирана , каде го прифатиле вработените од унгарската ...

Read More »

Едмонд Темелко излезе од Шутка,оди во куќен притвор

По два месеци поминати во притворското одделение во затворот во Шуто Оризари, градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко ќе биде пуштен во куќен притвор. Како што потврдуваат од Кривичниот суд, одлуката за притвор е укината и преиначена во куќен притвор. Темелко ...

Read More »

Мијалков останува без пасош

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, го одби како неосновано барањето за укинување на мерките за претпазливост на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој е обвинет од СЈО во случаите „Таргет“ ...

Read More »

Груевски останува без пасош

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го одби како неосновано барањето на Никола Груевски, обвинет од Специјалното јавно обвинителство, за укинување на мерките на претпазливост, вклучувајќи ги и одземените патни исправи. Во барањето, Груевски навел дека пасошот му треба ...

Read More »

Канчевска: Вратете ми го пасошот не бегам од Македонија

Изненадена сум од барањето за притвор, но верувам во правниот систем, со овие зборови поранешната министерка за култура Елизабета Канческа- Милевска пред апелационите судии ги оспори мерките за претпазливост што и ги определи Кривичниот суд, наместо бараниот притвор од Специјалното ...

Read More »

Груевски останува на слобода, но без пасош

Апелациониот суд ги одби жалбите и на СЈО да им се одреди мерка притвор на осомничените, но и на раководството на ВМРО ДПМНЕ да им се вратат пасошите. Судот не им даде притвори, а ги одби и жалбите на обвинетите ...

Read More »

Ивона сепак остана без пасош

Новинарката Ивона Талевска од ТВ Сител останува без пасош, откако Апелациониот суд денеска ја одби нејзината жалба за мерките за претпазливост коишто и ги определи Кривичниот суд на барање на Специјалното јавно обвинителство. Како обвинета за даночно затајување во случајот ...

Read More »