Home / Tag Archives: пациенти

Tag Archives: пациенти

Потврдени 107 нови инфицирани случаи во државата

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби почина пациент од Струшко на возраст од 50 години, кој беше хоспитализиран на 27 март, а само еден ден подоцна заради влошување на состојбата поставен на механичка вентилација. ...

Read More »

Седумте тестирани пациенти негативни

Министерството за здравство информира дека резултатите на седумте пациенти кои претпладнево се тестираа се негативни на коронавирус. Денеска се тестираа пациенти од Куманово, Тетово, Кичево, Охрид, две трудници од Дебар и еден пациент од Кочани, чиј брис пристигна преку ЦЈЗ ...

Read More »

Проект за превенција на дијабетот

Во оранизација на Клиничка Болница Битола се одржа координативен состанок на македонските и грчките партнери во рамките на проектот COMETECH дел од програмата за прекугранична соработка Грција -Македонија 2014-2020. Имено се работи за грант добиен од Европската Унија во рамките ...

Read More »

ЛДП: Со месеци во Клиничката болница нема реагенси за испитување на тироидната жлезда на пациентите

  Горан Милевски од битолската ЛДП денеска на прес-конференција пред Клиничката болница- Битола обвини дека во болницата која е и регионален центар, веќе неколку месеци нема реагенси за испитување на хормонот кој ја регулира тироидната жлезда кај пациентите. -На пациентите ...

Read More »