Home / Tag Archives: Пендаровски

Tag Archives: Пендаровски

Пендаровски прогласи вонредна состојба

Македонија влегува во вонредна состојба, откако одлуката за такво нешто попладнево беше потпишана од претседателот Стево Пендаровски. Како што истакна тој, тоа го направил за доброто на граѓаните, да се надмине проблемот со овој опасен вирус. „Пред истекот на овие ...

Read More »

Пендаровски: Нема потреба од воведување кризна ситуација

Засега нема потреба од прогласување вонредна или кризна состоја во државата, рече претседателот Стево Пендаровски по Советот за безбедност, што се одржа вечерва во Вила Водно. – Во однос на целовкупната ситуација и можната проценка на министерот за здравство, за ...

Read More »

Лидерите в недела кај Пендаровски

Партиските лидери ја прифатиле поканата на претседателот Стево Пендаровски за лидерска средба оваа недела на 20 октомври, информираше денеска претседателот. Лидерската средба ќе се одржи по одбивањето на Европската унија да донесе одлука за отворање на преговори со земјава. Пендаровски ...

Read More »

Мртва трка на анкетите меѓу Пендаровски и Силјановска

Во рамките на статистичка грешка е разликата меѓу кандидатите за претседател Стево Пендаровски и Гордана Силјановска, објави ТВ Телма. Половина од нивниот рејтинг го има третиот кандидат Блерим Река. Најновата анкета на М-Проспект покажува дека пред официјалниот почеток на кампањата, ...

Read More »

Потврдена кандидатурата на Пендаровски

Со 712 гласови „за“ од вкупно 783 гласови, делегатите на СДСМ го потврдија изборот на Стево Пендаровски за претседателските кандидат на својата партија. Во своето обраќање, Пендаровски порача дека на петти мај немаат друга алтернатива, освен победа.

Read More »

Заев потврди. Пендаровски е наш кандидат за претседател

Премиерот Зоран Заев потврди дека СДСМ ќе им го предложи Стево Пендаровски на ДУИ и на останатите коалициски партнери како кандидат за претседател. Заев на излегување од партиското седиште рече дека на вечерашната средба со коалициските партнери и со ДУИ ...

Read More »