Don't Miss
Home / Tag Archives: посета

Tag Archives: посета

Филип Рикер во Битола

Денеска во работна посета на Битола ке прстојува омошникот државен секретар на САД, Филип Рикер. Тој за време на денешната посета на Битола ке има средба со градоначалничката Наташа Петровска,со која ке се задржи во разговор. Филип Ркер ке биде ...

Read More »

Амбасадорката на Србија во посета на Општина Битола

Амбасадорката на Република Србија, Душанка Дивјак-Томиќ, денеска  ја посети Општина Битола, каде што оствари работна средба со градоначалничката Наташа Петровска. На средбата беше договорено интензивирање на понатамошната соработка, како и отворање на нови можности за двете страни кои ќе придонесат ...

Read More »

Штитеници од “Кочо Рацин“ во посета на градската библиотека

Децата од Центарот за деца со посебни потребни „Кочо Рацин“ – Битола денеска  ја посетија битолската универзитетска библиотека, каде  имаа можност да се запознаат со работата на библиотеката и како може да стигнат до книга. Денешната посета  во битолската библиотека ...

Read More »

Почнува 35. издание на ликовната колонија „Мал битолски Монмартр“

Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“ од Битола ги пречека годинешните учесници на 35. издание на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ која вечер во Старата битолска чаршија ќе биде отворена со изложба и огномет. Од денеска до 30 ...

Read More »

Израелски денови во Битола

Тоа што пред неколку месеци за време на првата посета на Битола го најави амбасадорот на Израел во Република Македонија, Дан Оријан се оствари. Во рамките на продлабочувањето на пријателските односи на Израел и Битола и промоцијата на Битола како ...

Read More »

Почна обештетувањето на земјоделците од Новаци

Денеска, на трансакциските сметки на голем број земјоделци од Новаци коишто беа поплавени при големите поплави, “легнаа“ парите за обештетување што Владата ги издвои за земјоделците. Земјоделците од Новаци ќе бидат обештетени во висина од 100 проценти од претрпените штети. ...

Read More »

Груевски се обрати и учествуваше во дебатата на ЕПП во Европскиот парламент

Во рамките на посетата на Стразбур претседателот на Владата на Република Македонија и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера имаше обраќање и учествуваше во дискусијата на парламентарната група на Европската народна партија  во Европскиот парламент. Тој учествуваше на нивната координација ...

Read More »

Преку програмата за мобилност “Еразмус плус“ студиска посета на Англија

Центарот за странски јазици и неформално образование на возрасни “Милевски“, кој функционира како дел од Агенцијата за преводи и посредување “Филип М“, го реализира проектот “Стекнување на европски искуства – подобрени јазични вештини“, во рамките на програмата за мобилност “Еразмус ...

Read More »

Премиерот Груевски во посета на Новаци и Могила

Премиерот Никола Груевски во секој момент се очекува да пристигне во Општина Новаци, за одблиску да ја види состојбата во општината која беше најпогодена од поплавите. Моментно ситуацијата со поплавите во Новаци  е стабилна. Според најавите, премиерот Груевски ќе присуствува ...

Read More »

Министерот Јанакиески во посета на Новаци

Состојбата со поплавите во Новаци, иако во извесна смисла се стабилизира, сепак и понатаму е сериозна и критична. Благодарение на тоа што вчера се пресече регионалнот пат Битола-Новаци, спасено е селото, а водите од пелагониската рамнина во најголем дел се ...

Read More »