Home / Tag Archives: постапка

Tag Archives: постапка

30 дневен притвор за Орце Камчев и уште петмина негови соработници

Триесет дена притвор за бизнисменот Орце Камчев, неговиот соработник Ненад Јосифовиќ, директорот на „Ексико“ Тодор Мирчевски, Цветан Панделески, директор на ЗК Пелагонија и за Зорица Арсовска, сметководител во фирмите на Камчев. Ова е одлуката на судијката по претходна постапка за ...

Read More »

Кирацовски, Џафери и Манчевски ќе сведочат за претепувањето на Села

Претседателот на Собранието Талат Џафери, министерот Дамјан Манчевски и пратеникот Александар Кирацовски, претпладнево дојдоа во Кривичниот суд за да сведочат во процесот за нападот врз пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците Зијадин Села во Парламентот на 27 април минатата ...

Read More »

Од земени телефоните на учесниците од 27 април

Одземени биле и дадени на вештачење мобилни телефони  кои во различни периоди биле прошверцувани до дел од притворените за настаните од 27-ми април 2017 година. Според изворите на  Битолски весник, се претпоставува дека најверојатно била искористена можноста да бидат внесени ...

Read More »

Предлог за разрешување на 110 судии

За 110 претставки за разрешување судии треба да расправаат членовите на Судскиот совет на наредните седници, од која првата е закажана за четврток. Најмногу иницијативи за разрешување се предложени од Советот за утврдување на факти, но има и други подносители. ...

Read More »

Тошта заврши на кардиологија

Скопјанецот Александар Јаневски (57), познат под прекарот „Тошта“, еден од петтемина кои денеска беа приведени поради постоење на основано сомнение дека учествувале во бруталното претепување на пратеникот Зијадин Села, заврши на Клиниката за кардиологија. Според сознија на „СУДСТВО.МК“,  Јаневски,  доцна ...

Read More »

Општина Битола: СДСМ се експерти за лажење!

СДСМ немаат експерти за проекти, но се експерти за лажење! Во врска со изнесените ставови околу тендерот за јавно осветлување на градот, со реакција се јавија од Службата за информирање на Општината Битола. Во реакцијата, меѓудругото, се нагласува: -По којзнае ...

Read More »

На железничка пруга во близина на „Жабени“ пронајдена артилериска граната

Во Секторот за внатрешни работи – Битола вчера во 08,15 часот Н.Ѓ. пријавил дека при изведување градежни работи на железничката пруга, во близина на зона „Жабени“, пронајдена е една артилериска граната 75мм, која потекнува од Првата Светска војна. МВР денеска ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Судските органи да спроведат постапка против Заев

– Бараме надлежните истражни органи, покрај овој еклатантен пример, да ги испита и сите други случаи кои се споменати во видеото. Бараме да се разгледаат купопродажбите, легализациите, урбанистичките планови за секое земјиште што се споменува во ова видео, без исклучок- ...

Read More »

Обвинителството со постапка за осомничените за „шпионажа“ и „насилство спрема претставници на највисоките државни органи“

Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, стои во соопштението, поднесе кривична пријава против четири лица за повеќе кривични дела. – Надлежниот обвинител против осомничените лица донесе наредба за спроведување истражна постапка и ...

Read More »