Don't Miss
Home / Tag Archives: прес

Tag Archives: прес

И Ангела Меркел заврши во карантин

Германската канеларка Ангела Меркел заврши во карантин, откако во петокот имала контакт со лекар позитивен на корона вирусот. Владиниот портпарол Штефен Сијберт информираше вечерва во Берлин Таа веднаш после денешниот одржан прес ќе оди во карантин.

Read More »

Приземни лаги и измислици на портпаролот на ВМРО ДПМНЕ

Во врска со прес конференцијата на ВМРО ДПМНЕ со реакција се јавија од РЕК Битола. Во реакцијата се вели: РЕК Битола ги демантира сите наводи изнесени на денешната прес конференција на политичката партија ВМРО – ДПМНЕ. Постапката за која зборуваше ...

Read More »

Околу 80.000 Срби го поздравија Путин

По завршување на билатералните разговори и прес конференцијата на рускиот претседател Владимир Путин со неговиот домаќин српскиот претседтаел Александар Вучиќ во Белград, главна тема на нивната средба беше косовското прашање и енергетиката, поточно гасното поврзување на Србија со Турски тек. ...

Read More »

Прва прес конференција на новото раководство на Пелистер

Новиот управен на одбор на РК Пелистер денеска  ја одржа првата  официјална прес-конференција, на  која ја запозна јавноста со плановите и амбициите на клубот за идната сезона. . Претседателот Васко Ковачевски и спортскиот директор Златко Димитровски најавија дека з аПелистер ...

Read More »

Груевски: Размислуваме за понатмошните чекори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изјави денеска дека партијата се уште нема донесено одлука дали нејзините пратеници ќе го напуштат Собранието. Груевски не сакаше да открие повеќе детали ниту од средбата со премиерот, Зоран Заев, која се одржа синоќа во ...

Read More »

Секој дел од Битола е тажна приказна

Секој дел од градот со своја тажна приказна. Секоја населба со слични инфраструктурни проблеми, а жителите бесни и прелажани прашуваат кога вистински ќе ги осетат благодетите од 21 век- да живеат во град со пристојни улици по кои нема да ...

Read More »

Патронажна служба за изнемоштените лица

Денес ќе најавам еден проект кој како предлог произлезе од самите битолчани, по што извршивме и конкретна анализа на реалните потреби и оправданоста. Општината ќе формира посебен Оддел за давање помош во домашни услови на старите и изнемоштени лица и ...

Read More »

До подобра Македонија со “За подобра Македонија “

Денеска во просториите на ОК ВМРО ДПМНЕ прес конференција одржа кандидатот  за советник Тони Коњановски. На пресот Коњановски меќу другото изјави: -Чест е да се биде дел од листата на советници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “За Подобра Македонија“. На оваа ...

Read More »

Современ јавен превоз со набавка на еколошки возила

Еден од нај горливите проблеми во Битола е загадувањето со воздухот, изјави денеска Наташа Петровска, кандидат за градоначалник на Битола од СДСМ. -Меѓу останатите чинители загадувањето на воздухот е како последица на нерегулираниот градски односно целокупно сообраќајниот режим во општината. ...

Read More »

Олга Лозановска: Од СДСМ почнаа со ниски лични дисквалификации

Лицемерието на СДС уште еднаш се покажува на дело. На вториот ден од кампањата, по потпишувањето на Кодексот за фер избори, наместо да се натпреваруваат со идеи, почнаа со ниски лични дисквалификации и лаги- обвини Олга Лозановска од  ВМРО-ДПМНЕ Битола. -Ништо ...

Read More »