Home / Tag Archives: пријава

Tag Archives: пријава

Кој ја крие документацијата на РК Пелистер?

Како што се приближува денот кога треба да се реализира договорот за купо-продажба на РК Пелистер на виделина ислегуваат некои работи кои јавноста не ги знае(ше). Имено спорната 2017 година најверојатно ќе биде предмет на истражните органи. Имено и покрај ...

Read More »

Битола го објави повикот за раздолжување

  „Се повикуваат доверителите на Општина Битола и доверителите на единките корисници основани од Општина Битола , од областа на образованието, културата, детската и социјалната заштита да ги пријават доспеаните, а неплатени побарувања заклучно со 30.09.2018 година. Рокот за пријавување ...

Read More »

Таксист силувал петнаесет годишно девојче

Полицијата поднесе кривична пријава против педесетгодишниот П.К. од битолско, поради сомнеж дека силувал петнаесетгодишно девојче од Битола. МВР соопшти дека настанот се случил во близина на улицата “Раштанска” во Битола, во такси возило, кое било управувано од страна на осомничениот.

Read More »

Нова кривична пријава против поранешниот директор на ЈП “Нискоградба”

СВР Битола, Одделение за криминалистичка полиција до ОЈО Битола поднесе кривична пријава  против лицата К.К (55), М.М. (59) , В.П. (58) и С.Х. (55) сите од Битола поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела “Злоупотреба на службена положба ...

Read More »

Кривична пријава за Дејан Бошковски, генералниот директор на ЕЛЕМ

 Битолската полиција поднесе кривична пријава против Д.Б. (44) од Скопје и С.П. (45) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување. Според полицијата во периодот од јануари 2014 година до октомври ...

Read More »

Вработени во РЕК “Битола“ краделе нафта

СВР Битола поднесе кривична пријава против Г.Ј. (40) од Битола, вработен во АД „Електарани“- подружница РЕК Битола, како одговорен инжињер во надворешна експлоатација, М.К. (63) од Битола, магационер, С.Л. (61) од Битола, магационер, Н.Ч. (34) од Битола, ракувач на погонска ...

Read More »

Двајца битолчани осомничени за шверц на дрогa

Охридската полиција  поднесе кривична пријава против С.Д. (65) од Битола и против едно непознато лице поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори”, предвидено во Кривичниот ...

Read More »

Во Битола пронајдени 24 авионски бомби од Првата светска војна

Пиротехничарот Ѓорги Стефанов вчера пријавил дека подигнал 24 неексплодирани авионски бомби со потекло од Првата светска војна во „Битолска суровина” кај Железничката станица во Битола. Бомбите биле пронајдени при менување на водоводни цевки од страна на работници во ЈП Водовод. ...

Read More »

Четворица млади битолчани направиле штета од над 30.000 евра

СВР-Битола до надлежното Основното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против А.М.(19) и уште три малолетници, сите од Битола, поради постоење на основи на сомнение дека во периодот септември минатата година до март годинава во повеќе наврати сториле кривични дела „тешка ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го допре дното

Во врска со поднесената кривична пријава од страна на СДСМ против градоначалникот на Битола, Владимир Талески, реагираше и Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Во реакцијата се вели: -Со какво лице Васко Ковачевски зборува за криминал кога самиот е послушник на аболициран ...

Read More »