Don't Miss
Home / Tag Archives: Прилеп

Tag Archives: Прилеп

Битола без позитивни на корона вирусот

Министерството за здравство информира дека Институтот за јавно здравје регистрира 50 оздравени пациенти во: Скопје-16, Куманово-10, Прилеп-6, Тетово-15, Велес-1, Крива Паланка-1 и Валандово-1. Во ГОБ „8 септември“ почина 78-годишен пациент од Скопје (78 години) примен на 7 мај и 77-годишен ...

Read More »

Трагедија во Прилеп

36-годишен жител на Прилеп е лишен од слобода, затоа што вчеравечер, по вербална расправија ја убил својата девојка со нож, пред нејзиниот син. Се преземаат мерки за целосно расчињтување на случајот. „На 28.12.2018 од слобода е лишен Х.К. (36) од ...

Read More »

Шест лица повредени во сообраќајка кај Прилеп

Едно лице е потешко, а пет се полесно повредени во сообраќајната несреќа што се случи во 15:13 часот на магистралниот пат Прилеп-Битола кај клучката пред Тополчани. Повредените се префрлени во Клиничкиот центар во Битола и никој не е во животна ...

Read More »

Нов асфалт на влезот за Битола од Прилеп

Од утре ќе почнат активностите за асфалтирање на патот од кај клучката кај Крклино до бензиската пумпа Ќ “Лук оил“ Од Одделението за комунални дејности и уредување на градежното земјиште во Општина Битола информираат дека  согласно Програмата за уредување на ...

Read More »

Изборите нема да ги спасат градоначалниците на ВМРО ДПМНЕ од одговорност

Резултатите од расипничкото владеење на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ на централно и локално ниво изминативе години се корупција, криминал, расипништво, криминално богатење на поединци од поранешната власт на сметка на осиромашените граѓани, обвинуваат од СДСМ. „По криминалните стапки на Никола ...

Read More »

Три месеци условен затвор за Прилепскиот градоначалник

На прилепскиот градоначалник Марјан Ристески, му е изречена условна казна затвор во траење од три месеци, но и парична казна од 600 евра оти не ја осигурал од штета општинската зграда. Истовремено, Ристески е задолжен на име надомест на штета ...

Read More »

“ Чкембарите “ се мобилизираат за дербито во Прилеп

За дербито во Прилеп во битола владее голем интерес. Речисие сигурно дека утре голем број битолчани ке заминат за Прилеп. За дербито со Победа посебно се подготвуваат и битолските “чкембари“ кои закажаа заедничко заминување за Прилеп

Read More »

Блокиран патот Ресен – Битола кај населбата Баир

Патот Ресен – Битола кај населбата Баир од 10:45 часот е блокиран, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Оттаму информираат и дека слаб снег провејува во Берово, Делчево, Прилеп и на Плетвар, но не се задржува на коловозот. На останатите ...

Read More »

Нормализиран сообраќајот на патот Битола-Прилеп

Од 16:50 часот е нормализиран сообраќајот на патниот правец Битола-Прилеп и Битола-ГП„Меџитлија“, како и на регионалниот пат Битола-село Новаци што води кон РЕК„Битола“, соопшти АМСМ. Сообраќајот беше во прекин од 15 часот.

Read More »

Нормализиран сообраќајот на патот Ресен-Битола-Прилеп

Сообраќајот на сите патни правци низ државата патишта се одвива без забрани, по суви коловози. Магистралниот пат А-3 ,„Ресен-Битола-Прилеп“, кој поради одрони на патот беше затворен за сообраќај е нормализиран за сите видови на моторни возила. Интензитетот на сообраќај на ...

Read More »