Don't Miss
Home / Tag Archives: процес

Tag Archives: процес

Честитки за Пендаровски од сите страни, само не од ВМРО ДПМНЕ

Новиот претседател на Република Северна Македонија Стево Пендаровски добива честитки за изборот од сите страни. Честитки доагаат од ЕУ, САД, Германија, Австрија, но ни Христијан Мицкоски ни Гордана Силјановска – Давкова не собраа храбрпст да му ја честитаат победата иако ...

Read More »

Одложено судењето за Транспортер

Судскиот процес “Транспортер “ денеска не се одржа. Поради отусуство на еден од осомничените судењето е одложено за 27 март. Тоа што се шпекулираше во јавноста дека и овој пат ке се одложи судењето се оствари.

Read More »

“Транспортер “продолжува на 28 септември

Денеска во Скопскиот суд продолжи сидскиот процес „Транспортер„. По сослушувањето на неколку сведоци судскиот процес е закажан за 28 сепември, кога како што истакна судијаката ке има забрзано судење.  

Read More »

Шекеринска: Фокусирани сме на добро решение, нема да дозволиме невнимание тоа да го уништи

Фокусирани сме на решение, на шанса за нашата држава, и нема да дозволиме невнимание тоа да го уништи, изјави денес во Битола, заменик претседателот на Владата и министер за одбрана Радмила Шекеринска, а во врска со текот на преговарачкиот процес ...

Read More »

Утре лидерска средба

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција, изјави претседателот на Владата Зоран Заев ...

Read More »

Стартува судскиот процес “Транспортер“

Денеска во Основниот суд во Скопје треба конечно да почне судскиот процес “ Транспортер “ во кој од страна на СЈО првообвинет е поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески  за проневера на 360.000 евра. Освен Талески, обвинети се уште дваесет ...

Read More »

Повторно одложен судскиот процес “ Транспортер “

Судскиот процес “ Транспортер “ во кој првообвинет е екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески е повторно одложен поради болест на една од обвинетите директорки во случајот, Анита Ангелевска. Имено адвокатот на Ангелевска доставил лекарско уверение дека таа била болна ...

Read More »

Денеска рочиште на СЈО за уништување документација во УБК

Денеска во 11.30 часот во Кривичниот суд во Скопје треба да почне судскиот процес за уништувањето документација поврзана со опремата од незаконското прислушување, за што Специјалното јавно обвинителство на 15 септември, годинава поднесе обвинение против седум лица. Првообвинетиот, поранешниот началник ...

Read More »

Собранието треба да ја избере преодната влада

Собранието на Република Македонија денеска согласно договорот постигнат на лидерската средба треба да ја избере преодната влада која ќе ги организира парламентарните избори закажани за 11 декември. Во преодната влада опозицијата треба да ги добие министерските места во секторите внатрешни ...

Read More »