Home / Tag Archives: револуција

Tag Archives: револуција

Исчистен споменикот “Филип Втори“ во Битола

Денеска на пладне започна чистењето на споменикот “Филип Втори“ во центарот на Битола. Чистењето беше на иницијатива на група битолчанки. Тие на таков начин со чистење на споменикот го изразија револтот од бојадисувањето од страна на приврзаниците на таканаречената “Шарена ...

Read More »

Протести и контрапротести во Битола

И изминатиот викенд во Битола помина во знакот на протестите на граѓанските движења, од таканаречената “Шарена револуција“ и Граѓанското движење за одбрана на Македонија ГДОМ. Во саботата, револтот што повеќе од еден  месец  го изразуваат приврзаниците на “Шарената револуција“, го ...

Read More »

„Окупација“ на Битола во неколку слики

Повреден бивш пратеник на СДСМ од истрел со огнено оружје, скршени камери, натепан новинар, нападнати полицајци пред општинската зграда, легитимирање и партиско селектирање на новинарите, меѓусебни тепачки на демонстранти, закани кон граѓаните што не сакаат да протестираат, блокада на улиците ...

Read More »

“Шарена револуција“ во Битола

Во Битола не стивнуваат протестите организирани од Граѓанската иницијатива “Протестирам” , откако претседателот на државата Ѓорге Иванов ја донесе одлуката за аболиција на македонски политичари од власта и опозицијата. По Скопје, “Шарената револуција” се пресели и во Битола. Демонстрантите ја ...

Read More »