Don't Miss
Home / Tag Archives: сад

Tag Archives: сад

По 1.200 долари за секој полнолетен американец

Во настојувањето да ги намали последиците од економската криза која ги зафати американците од пандемијата, претседателот на САД, Доналд Трамп донесе одлука на секој полнолетен амареиканец да му додели по 1.200 долари. Според инфорамциите кои ни ги испратија наши читатели ...

Read More »

Донација од САД за Македонија

Донација од САД, која се состои од заштитна медицинска опрема за борба против коронавирусот, примија денеска вицепремиерот Бујар Османи и министерот за здравство, Венко Филипче, во присуство на американската амбасадорка Кејт Мари Брнз. – Еве нè денес на лице место ...

Read More »

Рекордна невработеност во САД

Во САД е забележана рекордна невработеност, јавуваат американските медиуми. Дури 6,6 милиони луѓе побарале надомест за невработени во изминатата недела. Тоа значи дека во последните две недели речиси 10 милиони луѓе останале без работа. Аналитичарите претходно предвидуваа дека во екот ...

Read More »

ЦИА со месеци го предупредувале Трамп за коронавирусот

Коронавирусот со огромна брзина се шири во САД, а Вашингтон пост во петокот објави дека разузнавачките служби со месеци го предупредувале Доналд Трамп за тоа што може да се случи, но тој ги игнорирал сите предупредувања. Во моментов во Америка ...

Read More »

Градоначалничката Петровска во САД

Битолската градоначалничка Наташа Петровска денеска рано изутрина на покана на Амбасадата на САД во Скопје, замина во посета на САД, каде ќе престојува до 19 јули. Петровска во САД ќе биде гостин на американскиот Стејт департмент. Според информациите од локалната ...

Read More »

Опасни игри од север

Договорот што премиерите Заев и Ципрас го потпишаа деновиве за решавање на деценискиот спор околу името на Република  Македонија предизвика различни реакции не само кај домашната, туку и меѓународната заедница. И како што е вообичаено во вакви прилики договорот за ...

Read More »

Опасни игри од север

Договорот што премиерите Заев и Ципрас го потпишаа деновиве за решавање на деценискиот спор околу името на Република  Македонија предизвика различни реакции не само кај домашната, туку и меѓународната заедница. И како што е вообичаено во вакви прилики договорот за ...

Read More »

САД загрижени за загаденоста на воздухот

Амбасадата на САД во Македонија денеска изрази загриженост поради големата загаденост на воздухот во Скопје и во земјава. Во својата објава на социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Твитер“ од aмбасадата прашаа „кои се вашите идеи за почист воздух во Македонија“. „Загадувањето ...

Read More »

Во Хаг виновниците им судеа на жртвите

Деновиве вест број еден во регионот е Хашкиот трибунал со доживотната осуда за Ратко Младик и 20-годишната осуда за Слободан Праљак и неговото самоубиство. Во оваа насока да го отворам прашањето, прво, за недостигот на правна основа на Хашкиот трибунал, ...

Read More »

Од денес нови мерки во САД за патување во Куба

Стејт департментот објави листа на хотели и други бизниси, за кои се вели дека се поврзани со кубанската армија Администрацијата претседателот Трамп најави дека ќе имплементира промени „за контролирање на економските активности“ надвор од безбедносната инфраструктура на Куба, и ќе ...

Read More »