Don't Miss
Home / Tag Archives: села

Tag Archives: села

Зијадин Села ќе го оспори Законот за амнестија на Уставен суд

Алијансата за Албанците најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставен суд за оценување на уставноста на Законот за амнестија. – Собранието по скратена постапка донесе закон за амнестија. Со Законот ќе бидат амнестирани одредени луѓе директно вмешани во настаните од ...

Read More »

Понеделник ќе се знае кој ќе биде амнестиран

Понеделник, на 17-ти декември, пратениците од Собранието ќе одлучуваат за амнестија на дел од обвинетите за насислтвата од 27-ми април минатата година во Парламентот. Новиот закон што ќе го предложи телото за помирување  ќе опфати 40-тина од вкупно 70 лица ...

Read More »

Кирацовски:Толпата имаше јасна намера некого да убие

По Талат Џафери и Дамјан Манчевски пред Кривичниот суд за обидот за убиство на Села во Собранието денеска сведочеше и пратеникот Александар Кирацовски. -Во прес салата влегов пред 19 цасот. Кога стигна најавата од новинарите дека дел од толпата упаднала ...

Read More »

Кирацовски, Џафери и Манчевски ќе сведочат за претепувањето на Села

Претседателот на Собранието Талат Џафери, министерот Дамјан Манчевски и пратеникот Александар Кирацовски, претпладнево дојдоа во Кривичниот суд за да сведочат во процесот за нападот врз пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците Зијадин Села во Парламентот на 27 април минатата ...

Read More »

Села не се сели во опозиција

Алијансата на албанците предводена од Зијадин Села останува дел од владата Министерството за здравство ѝ припаѓа на Алијансата за Албанците и оти во моментот не се работи за реконструкција на Владата. „Алијансата за Албанците има доставено име за министер за ...

Read More »

Села и Заев се раздружија!?

Алијансата на Албанците не го прифатила понуденото вицепремиерско место за реформи во Владата на РМ. Ова, како што информираат од Владата, е исходот од попладневната средба на премиерот Зоран Заев со лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села. Во информацијата од ...

Read More »

Старо- нов “пазар“ Заев-Села

Села утре се враќа од Америка, па по средбата со лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев ќе биде јасно дали Алијансата ја прифаќа понудата за размена на Министерството за здравство со Секретаријатот за спроведување на реформи или ќе ја ...

Read More »

30 дена притвор за обезбедувач на Парламентот

Судија на претходна постапка му одреди мерка притвор во траење од 30 дена на Абдулфетах Алими, обвинет за непостапување во службата како член на обезбедувањето на Собранието, за време на крвавиот упад во законодавниот дом. Според обвинението Алими ги дал ...

Read More »

По Груевски и Села не ги признава изборите

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села не ги признава резултатите од денешното гласање за локалните избори на кое, како што изјави вечерва,  имало поткуп и уцени на гласачи вршени од партиски активисти заедно со полицијата на „правната држава“. – ...

Read More »

Уште еден уапсен за тепањето на Села

Вечерва уште еден уапсен за собраниските настани од 27 април. Станува збор едно од лицата за кое утринава МВР побара информации од јавноста – да се помогне во нивното пронаоѓање. Најверојатно се работи за дело кое не е поврзано директно ...

Read More »