Home / Tag Archives: села (page 2)

Tag Archives: села

Нови апсења за претепувањето на Села

Јавното обвинителство денеска ја прошири постапката за настаните во Собранието на  Македонија од 27 април и нападот врз Зијадин Села. Надлежен јавен обвинител донесе наредба за проширување на истрага за уште пет лица за сторено кривично дело убиство во обид ...

Read More »

Законот за јазиците ја треси владата

Ќе стигне ли законот за албанскиот јазик во првите сто дена од владата во законодавниот дом пред спикерот Џафери да ги распише локалните избори.  Зијадин Села се заканува доколу тоа не се случи, тој ќе ги напушти фотелјите на Илинденска ...

Read More »

Дезинфекција и дератизација во поплавените пелагониски села

Јавната здравствена установа Завод за здравствена заштита – Битола почна да врши дезинфекција и дератизација во пелагониските села кои беа зафатени со неодамнешните поплави. Завод за здравствена заштита информира дека дезинфекцијата ќе се изврши во 121 објект во општина Могила ...

Read More »

Отсечени селата Добрушево, Дедебалци, Трап, Будаково

Состојбата со поројните дождови и поплавите кои веќе неколку дена ја имаат зафатено Пелагонија не е алармантна само во Новаци. Таа и натаму е критична и во општина Могила. Според информации од Кризниот штаб на Могила во оваа општина целосно ...

Read More »

Брод Живојно Вашарејца и Новоселани со неисправна вода за пиење

Од регионалната здравствена установа истакнуваат дека четирите пелагониски села не се вклучени на градскиот водовод што го одржува ЈКП „Водовод”-Битола, чиј систем непречено функционира и ги снабдува сите водокорисници со здрава и чиста вода. Пелагониските села Брод и Живојно од ...

Read More »