Home / Tag Archives: Северна

Tag Archives: Северна

Карантинот за оние што се враќаат од странство ќе трае 21 ден

Мерката строга изолација за македонските државјаните кои се враќаат од земјите со највисок ризик се продолжува и место 14 дена ќе изнесува 21 ден, одлучи Владата. – На државјанин на Република Северна Македонија, кој влегува на граничните премини во нашата ...

Read More »

Работа на фабриките и за време на полициски час

Производствените погони и фабрики го продолжуваат своето производство организирано во смени за време и на полицискиот час, а работниците во време на забраната ќе се движат со посебни дозволи за вршење на сменска и ноќна работа. Оваа одлука беше донесена ...

Read More »

Нови заклучоци на Владата

На денешната 24-та седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа и усвои Записникот од Петтиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на коронавирус COVID-19, одржан на 20 ...

Read More »

Најнови одлуки на Владата

Владата на Република Северна Македонија, на седницата, одржана на 18 март 2020 година, врз основа на член 125 став 1 од Уставот на Република Северна Македонија заклучи до Собранието на Република Северна Македонија да поднесе Предлог Собранието на Република Северна ...

Read More »

Заклучоци на Владата

Владата на Република Северна Македонија на денешната 15-та редовна седница ја разгледа информацијата на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи за преземање дополнителни и заострени мерки и активности за превенција од ширење на корона ...

Read More »

Поставена табла во Владата со име Севрена Република Македонија

Владата вечерва ја постави плочата со новото име Република Северна Македонија пред влезот на зградата. Името „Влада на Република Северна Македонија“ е преведено на три јазици, на македонски, албански и англиски. Таблата со новото уставно име е поставена еден ден ...

Read More »

Одборот на ЕП:Да се отворат преговорите со Северна Македонија

Пратениците на Надворешно – политичкиот одбор на Европскиот парламент (АФЕТ) ги повикаа земјите членки на Европската Унија оваа година да ги започнат пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. -И Албанија и Северна Македонија ги завршија нивните домашни задачи, неопходни ...

Read More »

Заев: Груевски прифатил Горна и Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев вечерва во гостувањето на Канал 5 откри дека во прислушуваните разговори поранешниот премиер Никола Груевски прифатил Горна и Северна Македонија за севкупна употреба. -Кога судот би ги објавил разговорите за името, ова не е прв пат да ...

Read More »

Северна Кореја со видео порака му се обрати на Трамп

Северна Кореја објави видео снимка со која се заканува со испалување на ракети во близина на американската територија Гуам, истовремено заканувајќи и се на САД со „немилосрдна освета“ поради игнорирање на предупредувањата на Пјонјанг во врска со американските воени вежби ...

Read More »