Home / Tag Archives: широк сокак

Tag Archives: широк сокак

Битолчанец од балкон на Широк Сокак со воздушна пушка пукал кон куче скитник

Битолчанец од балконот на неговата куќа на најамбиенталната улица Широк Сокак со воздушна пушка пукал кон куче скитник кое било на улицата, соопштија од Битолската полиција. Настанот се случил вчера, а полицијата му ја одзела воздушната пушка.           -На 17.04.2024 ...

Read More »

Се поставуваат нови клупи и канти за отпадоци низ Широк сокак и се уредува во Градскиот парк

Јавното претпријатие „Комуналец“ продолжува со активностите за разубавување на јавните површини во градот со соодветни цветни декорации, хортикултурно уредување и поставување на нова урбана опрема. Како дел од „Неделата на пролетта“, во тек е поставувањето на нови клупи и канти ...

Read More »

Изработка на нова програма за поавтентичен изглед на кафулињата на Широк сокак

На седница на Комисијата за јавни и комунални дејности на Советот на Општина Битола, советниците ја поддржаа иницијативата на Општината за отпочнување постапка за изработка на нова програма за поставување на урбана опрема и формирање на работно тело, со цел ...

Read More »

Концерт на Сара Ароесте

НУ Центар за култура-Битола вечер ќе организира концерт на американската музичка ѕвезда на ладино музика со битолско потекло Сара Ароесте која претпладнево пристигна во овој град. Семејството на Сара Ароесте потекнува од Битола и таа во текот на денот ќе ...

Read More »

Груевски пиеше кафе на Широк Сокак

Екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски по враќањето од Охрид денеска беше во посета на Битола, каде оствари средба со Општинскиот комитет и посети неколку локации в градот. Подоцна тој се прошета низ Широк Сокак и пиеше ...

Read More »

Концерти на „Електрични оргазам“ и „Бернајс пропаганда“ утревечер на Широк Сокак

Познатиот белградски рок бенд „Електрични оргазам“, како и  „Бернајс пропаганда“ се главни звезди на фестивалот „Битола отворен град 2016” во организација на Младински културен центар Битола. Двата бенда утревечер , 25 јуни, ќа настапат на големата сцена под отворено небо ...

Read More »

Лицата со инвалидитет порачаа:Само една скала пред институциите може да ни го промени животот

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност-Битола” и Националната установа  Завод и музеј од Битола со дефиле по Широк Сокак на кое учествуваа лица со телесен инвалидитет од повеќе македонски градови и со стручна работилница  го промовираше проектот „Пристапност кон ...

Read More »

„Окупација“ на Битола во неколку слики

Повреден бивш пратеник на СДСМ од истрел со огнено оружје, скршени камери, натепан новинар, нападнати полицајци пред општинската зграда, легитимирање и партиско селектирање на новинарите, меѓусебни тепачки на демонстранти, закани кон граѓаните што не сакаат да протестираат, блокада на улиците ...

Read More »

Популарниот ди џеј Џуниор Џек на “Широк сокак во бело“

Светски познатиот ди џеј и продуцент Џуниор Џек на 28 август ќе гостува во Битола на манифестацијата “Широк сокак во бело“ , традиционален музички настан што по петти пат ќе се одржи на најамбиенталната улица Широк сокак во Битола. Џуниор ...

Read More »

Широк сокак разубавен со нова урбана опрема

Во срцето на Битола пред зградата на Офицерскиот дом е поставена нова урбана опрема која го разубави Широк сокак. Поставени се нови корпи за отпадоци, 100 нови жардињери за цвеќињата и украсен камен поставен на дрворедот. -Исто така на каделабрите ...

Read More »