Home / Tag Archives: штаб

Tag Archives: штаб

Состанок на општинскиот кризен штаб

Градоначалничката на Општина Битола  Наташа Петровска одржа средба за продолжување на координативните активности, со надлежните лица на најинволвираните институции од Кризниот штаб за оваа фаза од состојбата со КОВИД-19: началникот на СВР Битола Андреј Василевски, дополнителниот началник Славко Јовановски, претседателката ...

Read More »

Формиран централен изборен штаб на Подем

Централниот одбор на ПОДЕМ  на денешната седница, на која се дискутираше за подготовка на партијата за претстојните предвремени парламентарни избори кои ќе се одржат на 12 април во 2020 година, донесе одлука да се формира Централен изборен штаб, со кој ...

Read More »

Голем пожар го зафати Потпелистерието

Голем пожар попладнево го зафати Потпелситерието, лоциран во атаротна селото Ротино. Екипите на Територијалната противпожарна единица од Битола веднаш се упатија на терен, но поради засилениот ветер, пожарот бргу се прошируваше и претставуваше опасност да ја зафати Mоликовата шума.Имајќи ги ...

Read More »

Расцеп во ВМРО НП

Во ВМРО Народна се случи вистински расцеп. Додека локалниот лидер на партијата Горан Невеновски му дава поддршка на кандидатот на ВМРО ДПМНЕ  за градоначалник Зоран Илиоски, членството на партијата му дава поддршка на кандидатката на СДСМ Наташа Петровска. Според информациите ...

Read More »

Благој Шаклевски: СДСМ нема причини за славје

СДСМ нема причини за славје, бидејќи ќе ги загуби и овие избори, истакна на прес конфернцијата портпаролот на ВМРО ДПМНЕ, Благој Шаклевски која ја одржа во седиштето на партијата. Шаклевски истакна дека во Битола гласале рекорден број на гласачи, од ...

Read More »

Зоран Илиоски претседател на Изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Актуелниот пратеник во македонскиот парламент и член на Извршниот комитет на партијата, Зоран Илиоски е избран за претседател на Општинскиот изборен штаб, пред претстојните предвремени парламентарни избори. Со изборот на Илиоски за прв човек на Изборниот штаб, владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ ...

Read More »

Прво санација, па целосно чистење на реката Црна

Од општинскиот кризен штаб понудија иницијатива од сите општини од пелагонискиот регион, а, заради географската поставеност не се вклучува општината Ресен, бидејќи немаше проблеми со поплавите кои ги зафатија останатите пелагониски општини, сега кога времето се смирува, а нивото на ...

Read More »

Информација на Локалниот кризен штаб

На денешниот состанок  на локалниот кризен штаб се констатира дека нивото на водите  се намалува, но механизацијата и понатаму останува на критичните места. Беше разговарано и за вештачкото езеро Стрежево, за кое мора да се најде начин, како ќе се ...

Read More »

Состојбата во Новаци моментно стабилна

Семејството на Станко Мицевски од Новаци чија куќа е целосно поплавена од вчера се привремено сместени во студентскиот дом во Битола.Нивниот престој го организира и обезбеди општина Новаци.   Вредните ствари од куќата сеуште се наоѓаат во салата на општината ...

Read More »

Регионалниот Кризен штаб активен на терен

После посетата на дел од поплавените места во Пелагонија, регионалниот кризен штаб повторно одржа состанок за прецизирање на новите мерки за заштита и спречување на поголеми штети од поплавите. На денешниот состанок беа договорени неколку локации на кои ќе се ...

Read More »