Home / Tag Archives: Скопје (page 5)

Tag Archives: Скопје

Кежаровски една година во Германија

Новинарот Томислав Кежаровски кој една година беше во притвор, и преку чија состојба тогашната опозиција ја водеше битката со власта и пред меѓународна заедница, замина во Германија, Тој замина за Германија со едногодишна стипендија која му беше доделена од Германската ...

Read More »

Самсоненко си заминува од Вардар

Рускиот бизнисмен и сопственик на Вардар, Сергеј Самсоненко, најави дека си заминува од ФК Вардар на крајот на сезоната. Рускиот бизнисмен се обрати до јавноста со соопштение во кое ја изнесува својата дефинитивна одлука,  разочараност од нападите врз него по ...

Read More »

Скопје под опсада за Супер купот

Започна фудбалската треска. Скопје под силно полициско обезбедување – нема простор за загриженост, уверуваат од Министерството за внатрешни работи. Велат дека се преземени сите безбедносни мерки за Супер купот да помине во најдобар ред. Ќе бидат обезбедени фан зоните, а ...

Read More »

Договорот со Бугарија го отвора патот на Македонија кон НАТО

Договорот за добрососедство и дава европска перспектива на Македонија и веднаш и го отвора патот кон НАТО, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на Конгресот на европските студенти демократи во Варна. – По тамошната политичка криза имав средби со мојот колега ...

Read More »

Шефот на Големото уво Грујовски недостапен за полицијата

Врховниот суд одлучи ексначалникот на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, и неговиот соработник Никола Бошковски од Управата за безбедност и контраразузнавање да бидат притворени. На третиот обвинет во предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина“ и „Таргет“, Тони Јакимовски, ексшеф ...

Read More »

СЈО да им ги врати пасошите на обвинетите од Катица Јанева

Судот не смее да подлегне на политичките притисоци и на пропагандата што во континуитет ја врши Специјалното јавно обвинителство против ВМРО-ДПМНЕ и нејзиното раководство. Ова од пред Апелацискиот суд Скопје денеска го порача членот на Извршниот комитет на партијата, Зоран Илиоски. Апелацискиот ...

Read More »

И Груевски остана без пасош

Кривичниот суд Скопје одлучи да му го одземи пасошот на екс премиерот Никола Груевски наместо да му одреди 30 дневен притвор. Кривичниот суд откако ги проби сите рокови пресече, нема притвор за екс-премиерот Никола Груевски и неговите блиски соработници Миле ...

Read More »

Силен земјотрес го погоди Охрид

  Силен земјотрес со магнитуда од 5.2 степени по Рихтер пред десетина минути го погоди Охрид. Потресот се почувствув и во Скопје и околината. Епицентарот бил на длабочина од 2 километри, во близина на селото Косел. Станува збор за регионот ...

Read More »

Дали ќе има притвор за Груевски

Основниот суд Скопје 1 денеска, како што е најавено, треба да ја соопшти одлуката за тоа дали ќе им биде изречена мерката притвор што ја побара СЈО за обвинетите: експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, ексминистрите Гордана Јанкулоска и ...

Read More »

И Мијалков остана без пасош

Нема притвор за Сашо Мијалков и Горан Грујовски обвинети во предметите „Таргет“ и „Тврдина“на Специјалното јавно обвинителство, соопшти денеска Основниот суд 1 Скопје. „Постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење ...

Read More »