Home / Tag Archives: состојба

Tag Archives: состојба

Владата бара да продолжи вонредната состојба

Владата на Република Северна Македонија на денешната 41-ва седница донесе заклучок да достави предлог до Претседателот на Република Северна Македонија со извештај за досега преземените активности од државните институции, со кој се аргументира дека за успешно справување со коронавирусот во ...

Read More »

Стопирана исплатата на паушали и надоместоци

Владата денеска усвои Уредбата со која се уредува ограничување на правото на исплата на паричните паушали на извршните членови на Одборите на директори, паричните надоместоци на претседателите и членовите на управни и надзорни одбори, претседателите и членовите на советите на ...

Read More »

Владата донесе уредба за прекин на изборниот процес

Владата на Република Северна Македонија на денешната 25 седница донесе Уредба со законска сила за прекин на сите дејствија за спроведување на изборите и за сите прашања поврзани со изборниот процес.Оваа одлука Владата ја донесе заради вонредната состојба прогласена за ...

Read More »

Србија воведе вонредна состојба на цела територија

Србија вечерва воведе вонредна на цела територија на Србија. Ова го изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој изјави дека ке ја извади војската пред сите институции во државата. Вучиќ вечерва побара помош за справување со кризата со корона вирусот од ...

Read More »

Колевски:ВМРО нема право да зборува за иселувањето на младите

Лидерот на опозицијата, при својата посета на Битола, повторно се наврати на проблемот со иселувањето на младите, кој не беше толку актуелен за нив кога немо го следеа најбројното исселување на нашите другари и другарки, рече на денешниот прес Васко ...

Read More »

Заштитна опрема за новинарите и фоторепортерите

Здружението на новинарите на Македонија во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје подели заштитна опрема и тоа заштитни елеци и капи на новинарите и фоторепортерите кои известуваат од настани од висок ризик. Заштитната опрема беше обезбедена во рамки на ...

Read More »

Миленко бара од Иванов да прогласи воена состојба

Водителот, Миленко Неделковки, по синоќешните протести против договорот со Грција, денеска побара од претседателот да воведе воена состојба доколку дојде до уште еден судир меѓу демонстрантите и полицијата. „Уште еден ваков чин на насилство од хунтава ќе значи дека Претседателот ...

Read More »

Ограбен домот на Кежаровски

За време на новогодишната ноќ, бил ограбен домот на новинарот Томслав Кежаровски. „Двата лаптопа на Томче се земени, мобилен со германскиот број е земен, а другите постарите не се земени. Таблет не, компјутерот на ќерка ми не, погодете сами што ...

Read More »

Пет деца од “Орце Николов“ заразен ид коксаки

Деновиве, во клонот на градинката „Орце Никлов“ во Карпош 2 е регистрирана појава на вироза предизвикана од „Коксаки  тип А“ вирусот. Вирозата за прв пат е констатирана во понеделникот кај две дечиња од јасли (возраст од 0 до 8 месеци), ...

Read More »

Над 400 милиони евра потрошени за ископ на јаловина, а ни денар за опрема

Во последните десет години за тендери за ископ на јаглен и јаловина со надворешни фирми биле потрошени околу 400 милиони евра. Во исто време ни денар не бил инвестиран за одржување, поправање или набавка на сопствена механизација во РЕК Битола, ...

Read More »