Home / Tag Archives: совет

Tag Archives: совет

Во Битола под превезот на легализација на трошни куќи се легализираат хациенди

И покрај тоа што се мислеше дека во Битола по легализацијата на над 14 илјади бесправно изградени објекти, дека ќе се стави крај на нелегалната изградба, сепак истата продолжува. И натаму во градот под Пелистер се легализираат диви објекти. Иронијата ...

Read More »

Состанок на Спасовски со економскиот совет

На иницијатива на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, денеска се одржа состанок на економскиот совет, ад-хок тело од кое треба да произлегуваат насоки и препораки за справување со последиците по економијата, стопанството и финансискиот сектор од ...

Read More »

Седниците на Советот ќе се пренесуваат во живо

Од вчерашната 51-ва седница на Советот на Општина Битола, која имаше свое продолжение и во текот на денешниот ден, граѓаните веќе имаат можност целиот процес на работа на советот да го следат во живо, преку веб страницата на Општина Битола ...

Read More »

Висат 5 предмети поради истечен мандат на поротничка

Во раце на Судскиот совет е одлуката дали пет предмети на СЈО, „ТНТ“, „Монструм“, „Тендери“, „Топлик“ и „Талир“ ќе почнат од почеток, и во вода ќе пропаднат сите досегашни оддржани рочишта, или пак ќе изнајдат начин судењата да продолжат таму ...

Read More »

Караџоски повикан на распит во Обвинителството

Претседателот на Судскиот совет Зоран Kараџоски, утрово е повикан да даде исказ во Јавното обвинителството за организиран криминал и корупција. Од Обвинителството засега нема информации зошто Караџовски е повикан во Обвинителството. Дел од медиумите објавија дека станува збор за додатоците ...

Read More »

Четврток седница на Советот

Врз основа на член 26 став 2 од Статутот на Општината Битола („Службен гласник на Општината Битола” бр.10/05) и член 56 од Деловникот на Советот на Општината Битола („Службен гласник на Општината Битола” бр.15/05), ја                                                                   С В И К ...

Read More »

Вторник седница на Советот на општината Битола

СОВЕТ НА ОПШТИНАТА БИТОЛА Врз основа на член 26 став 2 од Статутот на Општината Битола („Службен гласник на Општината Битола“ бр. 10/05 и 17/08) и член 56 од Деловникот на Советот на Општината Битола („Службен гласник на Општината Битола” ...

Read More »

Општина Новаци го донесе предлог буџетот за 2019 година

Советот на општина Новаци ја одржа 23-тата седница на која се најдоа околу 20 тина точки на дневен ред. По усвојувањето на записникот од претходната седница советниците го изгласаа предлог буџетот на општина Новаци за 2019 година.  Исто така беше ...

Read More »

Битолчани против загадениот воздух протестираат само на социјалните мрежи

Вчера  во Битола пред општинската зграда се одржа протест организиран од советничката група „Поинаку“, која преку социјалните мрежи ги повикаа граѓаните, невладините, политичките партии денеска во 16 часот пред зградата на општина Битола. Протестантите, кои ги имаше во доста мал ...

Read More »

Доделени наградите за волонтерство

Советот за волонтерство на Општина Битола, денес организираше настан за доделување на Локална волонтерска награда 2018, за волонтер и волонтерска акција кои што дале значителен придонес за волонтерството во општина Битола. Наградата се доделува за прв пат и е од големо значење ...

Read More »