Home / Tag Archives: судии

Tag Archives: судии

Големото уво

Само две години откако сегашниот премиер, Зоран Заев, а тогаш опозиционер ја откри аферата со прислушувањето на граѓаните во Македонија и почна со “бомбардирањето “ на тогашната власт на Груевски, Македонија деновиве повторно ја треси нов скандал со прислушување. Овој ...

Read More »

Предлог за разрешување на 110 судии

За 110 претставки за разрешување судии треба да расправаат членовите на Судскиот совет на наредните седници, од која првата е закажана за четврток. Најмногу иницијативи за разрешување се предложени од Советот за утврдување на факти, но има и други подносители. ...

Read More »

Џемаили:Ме уништија зашто не прифатив да бидам заштитен сведок

Претходната власт на чело со министерот за правда Михајло Маневски ми нудеше да бидам лажен заштитен сведок за да се одмаздат на 18 судии, тројца обвинители и Владо Бучковски, откри овчарот Иснифарис Џемаили во интервју на Телма. -Неправда беше што ...

Read More »

Петмина судии останаа без имунитет

Судскиот совет на денешната седница одлучи да им го одзеде имунитетот на петмина судии обвинети за злоупотреба на службената положба во предметот „Титаник“ . На седницата, која беше затворена за јавноста, судиите расправаа по барањето на кривичната судијка Верка Петковска ...

Read More »

За бегството на Грујовски и Бошковски суддите на тапет

Не запираат критиките упатени на адреса на македонското судство кое се посочува како одговорно за бегството на Горан Грујевски и на Никола Бошковски. Двајцата, едниот како поранешен началник во петтата управа во Управата за безбедност и контраразузнавање, другиот како негов ...

Read More »

Утре Врховен одлучува по жалбата на Грујовски за притворот

Врховните судии утре ќе заседаваат и треба да одлучат дали обвинетите Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски ќе завршат во притвор. Иако роковите почнаа да течат од денеска, кога Врховен ги комплетираше предметите, седницата е закажана за утре. Образложението ...

Read More »

Партиите не се тие што судат и пресудуваат

Кога политичките партии се во „војна“, најчесто прво „гине“ вистината. Во изминатиот период на македонската политичка сцена речиси сите политички партии, без исклучок, единствено се „доследни“ во својата недоследност. Во зависност од тоа дали се на власт или во опозиција, ...

Read More »