Don't Miss
Home / Tag Archives: светот

Tag Archives: светот

Светската здравствена организација вели да не се укинуваат прерано мерките

Светската здравствена организација (СЗО)  ги предупреди државите ширум светот да не ги укинуваат прерано мерките што се воведени заради спречување на ширењето на Ковид-19. Директорот на СЗО, Тедрос Гебрејесус наведе неколку неопходни критериуми до кои земјите треба да се држат ...

Read More »

Трибина за развојот на енергетскиот сектор

Академик Глигор Каневче, кој воедно е и професор емеритус на универзитетот„Св. Климент Охридски“, на Техничкиот факултет во Битола одржа предавањена тема „Очекувани правци на развојот на енергетиката во светот и кај нас –Нови предизвици и можност за РЕК Битола“. На ...

Read More »

Донација од Израел

По повод 3 декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост и 4 декември – Ден на лицата со телесна инвалидност во Македонија, беше доделена израелска донација од медицински помагала. Донацијата се состои од пет инвалидски колички за деца наменети ...

Read More »

Галијано ја фасцинираше битолската публика

Големата сала на Центарот за култура во Битола, беше претесна за сите оние кои сакаа да го видат и чујат францускиот виртуоз на хармоника Ричард Галијано кој вчеравечер го отвори шестиот по ред „Фестивал на музика од светот”. Во Големата ...

Read More »