Don't Miss
Home / Tag Archives: Талат

Tag Archives: Талат

Спасовски за најновите мерки на Владата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, веднаш после координативна средба со партиските лидери, одржа прес-конференција на која информираше за најважните прашања од состанокот на кој учествуваа замениците претседатели во Владата Радмила Шекеринска, Мила Царовска, Бујар Османи, министерот за ...

Read More »

Вековни казни за дневни политики

            Деновиве судијката Добрила Кацарска им ги изрече првостепените  пресуди на дел од обвинетите во случајот “27 април” и упадот во Собранието, при изборот на Талат Џафери за претседател на Парламентот.           Судијката Кацарска сите  16 обвинети, од вкупно ...

Read More »

Кривични пријави за Заев ,Димитров и Џафери

ВМРО-ДПМНЕ до Јавното Обвинителство за организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев, против Никола Димитров, против Талат Џафери, како и против сите пратеници кои што гласаа за овој капитулантски, противуставен и противзаконски договор потпишан со Република ...

Read More »

Иванов го бојкотираше божиќниот ручек кај поглаварот Стефан

Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов денеска не присуствуваше на божиќниот ручек кај проглаварот на МПЦ, Стефан, кој секоја година традиционално се одржува. На божиќниот ручек присуствуваа премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Read More »

Утре седница на парламентот за одземање на имунитетот

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за утре на пладне ја закажа пленарната седницата на која ќе се одлучува за одземањето на имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, во врска со ...

Read More »

Зврлевски паѓа утре

По дваесет дена маратонски реплики и контрареплики, ВМРО-ДПМНЕ се откажа од дискусијата за разрешување на Зврлевски. Откако антикорупциската комисија едногласно одлучи дека за разрешувањето на  државниот јавен обвинител постои законска пречка, опозицијата попладнево ја напушти седницата со образложение дека не ...

Read More »

Талат Џафери се сожали.Утре неработен ден за пратениците

Собранискиот спикер Талат Џафери се премисли-утрешната седница иако закажана,се одложи. Пратениците веќе добиле смс порака дека седницата планирана за утре се презакажува за в понеделник. Според неофицијалните информации од собранието,седницата се одложува поради активностите на дел од политичарите околу одбележувањето ...

Read More »

Илија Димовски:Џафери провоцира инцидент

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски тврди дека има тенденција во Собранието да се направи некој нов инцидент, кој го провоцираат собранискиот спикер Талат Џафери и другите пратеници. – Талат Џафери да си ја спушти својата нервоза која сè ...

Read More »

Распишани локалните избри за 15 октомври

Македонија на 15 октомври ќе гласа за избор на градоначалници и членови на општинските совети. Собранискиот спикер, Талат Џафери, денеска ги распиша локалните избори, а решението ќе го добие и Државната изборна комисија. Изборната кампања, како што најави тој, ќе ...

Read More »

Амнестија за жртвите на режимот на Груевски

„Семејствата на жртвите на вледеењето на Никола Груевски“ бараат амнестија за затворениците и ревизија на пресудите на македонските судови, рече Мери Николова на заедничка прес-конференција со семејствата и роднините на лицата кои се во затвор. „Пред 18 дена во Собранието ...

Read More »