Home / Tag Archives: тероризам

Tag Archives: тероризам

Повеќе од милион луѓе се на маршот на солидарноста во Париз

Повеќе од милион луѓе поддржани од над 40 светски лидери ќе излезат денес на улиците на Франција на „Марш на солидарноста“ за да го искажат својот револт против терористичките напади што деновиве ја потресија земјата, а во кој беа убиени ...

Read More »

Француската полиција стави крај на заложничките кризи

Франуските власти соопштија дека ги убиле двајцата осомничени за нападот во магазинот Шарли ебдо, а заложникот којшто го држеле бил ослободен во полициската акција северно од Париз. Во одвоена акција во францускиот главен град било убиено вооруженото лице коешто држеше ...

Read More »

Светот оддава почит на загинатите новинари од „Шарли Ебдо“

Речиси низ целиот свет луѓето и денеска излегуваат на плоштадите во големите градови во знак на поддршка на францускиот магазин „Шарли Ебдо”, каде тројца напаѓачи убија 10 членови на редакцијата, и двајца полицајци. Протести вчера имаше и во Лозана, Швајцарија; ...

Read More »