Home / Свет / Светот оддава почит на загинатите новинари од „Шарли Ебдо“

Светот оддава почит на загинатите новинари од „Шарли Ебдо“

Речиси низ целиот свет луѓето и денеска излегуваат на плоштадите во големите градови во знак на поддршка на францускиот магазин „Шарли Ебдо”, каде тројца напаѓачи убија 10 членови на редакцијата, и двајца полицајци.
Протести вчера имаше и во Лозана, Швајцарија; Европскиот парламент во Брисел; Трафалгар сквер во центарот на Лондон; митинг пред француската амбасада во Мадрид, а денешниот ден е прогласен за ден на жалост во Франција.

BC62230F-5A90-4C4E-B8AE-A12A9D97F987_cx6_cy15_cw88_mw1024_s_n_r1

Социјалните мрежи се преплавени со фотографии од масовните собири на кои се оддава почит кон загинатите новинари. Во продолжение погледнете дел од објавените фотографии на Твитер во изминативе неколку часа.

Стотици парламентарци и персоналот во Вестминстерската палата во Лондон, Англија се собраа во знак на солидарност со егзекутираните новинари во Франција.

Свеќи во знак на почит се палат и во Хонгконг, Кина

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*