Home / Tag Archives: Франција

Tag Archives: Франција

Битола е Верден на Балканот

Битолски весник: Ваша екселенцијо, деновиве  на Француските гробишта во Битола беше отворен Меморијалниот комплекс за жртвите од Првата светска војна, кои ги загубија животите на Македонскиот фронт во 1918 година. Како Вие како амбасадор на Франција го доживеавте тој чин? ...

Read More »

Бернар Казнев нов премиер на Франција

Францускиот претседател Франсоа Оланд го назначи денеска за нов премиер досегашниот министер за внатрешни работи Бернар Казнев, се наведува во соопштение од Елисејската палата. Казнев ќе го замени Мануел Валс, кој поднесе оставка за да се вклучи во претседателската трка ...

Read More »

Француската амбасада се приклучи кон акцијата „Ден на дрвото“

Амбасадата на Франција се приклучи кон традиционалната акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ што на целата територија на Република Македонија се одржа на 30 ноември годинава. Претставници на Амбасадата засадија повеќе нови елки на просторот на Француските ...

Read More »

Француска поддршка за изградба на меморијален комплекс во Битола

Делегација од регионот Норманија од Франција која ја сочинуваат генералниот директор на Меморијалниот центар во Каен, Стефан Грималди и раководителот на одделот за изложби, Франк Мари, денеска и утре ќе престојуваат Македонија. Како што информираа од Француската Амбасада, Грималди и ...

Read More »

Општина Новаци на Генерално собрание на “АЛДА“ во Франција

Двочлена делегација на општина Новаци во периодот 11-14 мај претстојуваше во Париз, Франција каде во Министерството за надворешни работи на Република Франција се одржуваше Генерално собрание на интернационалната мрежа на организации АЛДА чиј член е и општина Новаци. Собранието го ...

Read More »

Одбележан денот на завршувањето на Втората светска војна

Ученици и професорите од средното училиште „Ла Рокел” од градот Кутанс, Нормандија – Република Франција, заедно со учениците и професорите од битолската гимназија „Јосип Броз Тито” во неделата  на Француските гробишта во Битола го одбележаа 8 мај,  Денот на завршувањето ...

Read More »

Амбасадорката Оер: Да се даде шанса на политичкиот дијалог

Нашата желба е Македонија што поблиску да се приближи до европското семејство и еден ден да биде дел од него. Се знаат условите за да се постигне полноправно членство во ЕУ, а на тој пат треба да се напредува, изјави ...

Read More »

Високо одликување за францускиот почесен конзул Калиопа Кривашија-Стилиновиќ

За време на денешниот  престој во Битола, државниот секретар за поранешни борци и историски настани, на Француската Република Жан-Марк Тодешини  отвори изложба на фотографии од фондот на браќата Манаки за Првата светска војна во Македонија, и ги одлукуваше со медал ...

Read More »

Новаци ќе се збратими со општината Коломбел од Долна Нормандија

Општината Новаци  наскоро ќе се збратими со општината Коломбел од Долна Нормандија. Ова денеска беше договорено  за време на  посетата на градоначалникот на Коломбел, Марк Потје на Општината Новаци. Воедно,  на средбата во Новаци меѓу двата градоначалници беше договорено општината ...

Read More »

Француската полиција стави крај на заложничките кризи

Франуските власти соопштија дека ги убиле двајцата осомничени за нападот во магазинот Шарли ебдо, а заложникот којшто го држеле бил ослободен во полициската акција северно од Париз. Во одвоена акција во францускиот главен град било убиено вооруженото лице коешто држеше ...

Read More »