Home / Tag Archives: почит

Tag Archives: почит

“Комитите “ му оддадоа почит на Саздо

Членови на навивачката група „Комити“ вечерва со мирен протест „Минута молк за Никола Саздовски“ пред Собранието, му оддадоа почит на Никола Саздовски кој почина вчера, по девет дена поминати во кома откако на 29 јуни беше ѕверски претепан од тројца ...

Read More »

Честитка од Самсоненко за Рамазан Бајрам

По повод големиот празник на граѓаните од муслиманска вероисповед со честитка се јави почесниот конзул на Русија во Битола, неговата екселенција, Сергеј Самсоненко. –На верниците од исламска вероисповед им посакувам овој празник да го прослават во радост и среќа, со ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ Битола: Се оградуваме од однесувањето на поединец за време на прославата на победата

ВМРО-ДПМНЕ никогаш не поддржувало и нема да поддржи деструктивно и навредливо однесување кон политичките противници. Тоа не е начинот на кој што партијата делува на политичката сцена, реагираат денес од битолскиот огранок на ВМРО-ДПМНЕ. –Противникот мора да се почитува без ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ им оддаде почит на загинатите во Вејце

По повод  одбележувањето на 15. годишнината од загинувањето на припадниците на безбедносните сили кај Вејце во конфликтот во 2001 година, денес кај споменикот на бранителите пред СВР Битола, споменикот “Ангел“ во градскиот парк во Битола и споменикот на загинатите бранители ...

Read More »

Светот оддава почит на загинатите новинари од „Шарли Ебдо“

Речиси низ целиот свет луѓето и денеска излегуваат на плоштадите во големите градови во знак на поддршка на францускиот магазин „Шарли Ебдо”, каде тројца напаѓачи убија 10 членови на редакцијата, и двајца полицајци. Протести вчера имаше и во Лозана, Швајцарија; ...

Read More »

Дијана Неделковска со колегите од Бугарија на работилница во Софија

Дијана Неделковска, двократен Светски шампион во екстремна самоодбрана, викендов на покана не нејзините колеги престојуваше во Софија, Република Бугарија, каде на свој мастер час го промовираше својот TFS [Top Fitness System]. На едно место, тренери од овој спорт од цела ...

Read More »

Одбележан 11 Октомври, празник на македонскиот непокор

Општина Битола и Сојузот на борци, со пригодни манифестации го одбележаа 11-ти Октомври, Денот на востанието и оддадоа почит пред споменикот на паднатите борци во Народноослободителната и антифашистичка војна. Градоначалникот д-р Владимир Талески посочи дека 11 Октомври е празник кој ...

Read More »