Home / Tag Archives: вели

Tag Archives: вели

ВМРО нека бара непотизам во своите редови

Во врска со пресот на ВМРО ДПМНЕ со реакција се јавија од СДСМ. Во реакцијата мегу другото се вели.СДСМ не очекува дека во опозициската ВМРО – ДПМНЕ наскоро ќе го разберат терминот “правна држава”, ниту пак дека ќе смогнат сили ...

Read More »

Зоран Заев: Мнозинството ќе се знае на денот на гласањето

Премиерот Зоран Заев  смета на пратеничките гласови од албанскиот опозициски блок. На утрешната средба со Билал Касами ќе разговараат за испорачаните барања од БЕСА преку амандмани за уставни измени. Освен со Касами, за поддршка на измените на Уставот во последната ...

Read More »

Судијката Кацарска: Законот за амнестија е предвремен донесен

Селективниот закон за амнестија кој ќе опфати поголем дел од обвинетите за „27 април“, се изгласа во Собранието, а набрзо ќе треба да се спроведе и во пракса. Сепак сѐ уште не е јасно кого точно од обвинетите опфати. Според ...

Read More »

Училиштата заглавени 4,5 милиони евра

Училиштата во Битола должат над 4,5 милиони евра, тврди  градоначалничката на Битола Наташа Петровска. -Долгот на училиштата во Oпштина Битола е над 4,5 милиони евра.Ние бараме  начин како тие долгови да се подмират. Но за решавање на оој проблем потребно ...

Read More »

Бранимир Јовановиќ: Паметот в глава другари!

Во врска со случајот ДИК и наплатата на бонусите државниот советник во Министерството за фиансии Бранимир Јовановиќ изјави: Да се опаметиме, другари, зашто вака почнува да наликува на онаа „све је исто, само њега нема”, реагираше вечерва државниот советник во ...

Read More »

Адвокатите бараат предметот “ Транспортер “ да се суди во Битола

Адвокатите кои ги бранат обвинетите во случајот “ Транспортер “ бараат судскиот процес да се суди во Битола. Ваквото барање тие веќе го доставиле до Врховниот суд на Македонија, дознава Нова Македонија. Причината за тоа е  што во овој случај ...

Read More »

АД ЕЛЕМ:Тендерот сеуште не е завршен

За тендерот за набавка на гумени траки за РЕК-Битола, досега се одржани две аукции, на кои, бидејќи набавката е поделена на три дела, најповолна цена понудиле три фирми, меѓу кои и Фероинвест. Аукциите потоа се поништени по жалби од други ...

Read More »