Home / Tag Archives: вирус

Tag Archives: вирус

Во Битола 270 лица во изолација

                  Во Битола, во која има 6 позитивни од корона вирусот состојбата станува се (по)сериозна. По повод најновите состојби во градот денеска со  апел до граѓаните се јави градоначалничката Наташа Петровска. -Oпасноста од КОВИД -19 е реалност. И покрај низата ...

Read More »

Битола без нови инфицирани од корона вирусот

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на редовната прес-конференција информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска, се испишани пет пациенти. Тие биле негативни на двата контролни теста, во добра општа состојба и ќе се упатат ...

Read More »

Спасовски:За функционерите минимална плата

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција истакна дека како никогаш досега светот ја доживеа најголемата закана после втората светска војна и сите се соочени со фатални последици по нивното здравје. „Презедовме многу сериозни и драстични мерки. Некои како вонредната ...

Read More »

Совети на д-р Таше Трпчевски

           Поради коронавирсуот во редованата рубрика на Битолски весник во наредните  неколку месеци нема да одговара на прашања, туку ќе  дава иснтрукции за актуелната состојба  со Ковид 19 вирусот кај бремени жени Што треба да направите ако се јават симптоми ...

Read More »

Седењето дома најдобар лек од корона вирисуот

Експертите предупредуваат. Ако се сакате себеси, ги сакате своите најблиски останете дома. Пандемијата е опасна нема играње со неа, велат епидемиолозите. Тоа е најдобриот лек против корона вирусот.

Read More »

Излекувана првозаразената пациентка од корона вирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека првата пациентка со коронавирус во земјава денеска заминува на домашно лекување. Таа била по вторпат тестирана по дијагностицирањето на вирусот според насоките и препораките на Светската здравствена организација. Првиот случај на коронавирус во земјава беше ...

Read More »