Don't Miss
Home / Tag Archives: Владата

Tag Archives: Владата

За непочитување на Уредбите казни од 1.000 до 2.000 евра

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше за двете Уредби со законска сила кои што ги донесе Владата на Северна Македонија на последната седница по предлог на Министерството за економија.Уредбите се однесуваат за примена на Законот за трговија ...

Read More »

Лицата со попреченост ослободени да се движат и за време на полициски час

Владата на Република Северна Македонија на денешната 43-та седница донесе одлука за целосно изземање од забраната за движење за сите лица со попреченост со придружници. За да го остварат ова свое право, за овие лица нема да се издаваат посебни ...

Read More »

Се одложува пензионирањето на здравствените работници

Владата денеска донесе Уредба со која здравствените работници нема да може да заминуваат во пензија додека трае вонредната состојба. -На предлог на Министерството за здравство денеска Владата ја усвои и Уредбата за дополнување на Уредбата со законска сила за примена ...

Read More »

Банките не стопираа(т) со наплата на кредитите

И покрај тоа што Владата најави дека ке бидат стопирани активностите на банките за наплата на кредитите тие и натаму си ги наплакаат кредитите штом видат пари на сметките. Додека надлежните се договараат како да им помогнат на граганите сепак ...

Read More »

Владата организира чартер летови

Владатa на Република Северна Македонија објави Јавен повик за организирање на авионски превоз за државјаните на Република Северна Македонија во странство кои сакаат да се вратат во земјата (https://vlada.mk/node/20714).Предмет на овој јавен повик е организирање авионски превоз за пренесување на ...

Read More »

Одложено судењето за “ Рекет “. Катица била грипосана

Судењето за случајот „Рекет“, кое беше закажано за денеска, се одложува на барање на одбраната на обвинетата Катица Јанеца. Адвокатите Дељо Кадиев и Ирена Фрчковска во барањето за одложување до судот навеле дека Јанева има хронична болест и затоа според ...

Read More »

Владата ќе се задолжува со 600 милиони евра

Ликвидноста во буџетот и стопанството, како и секое работно место Владата ќе го штити со заем од околу 600 милиони евра. Ќе се задолжиме со 400 милиони евра кај странски банки, во вид на таканаречен заем пред обврзница. Парите ќе ...

Read More »

Поништен законот за лустрација

На денешната седница Владата го усвои предложеното законско решение на Министерството за правда со кое одлуките од лустрацијата и правните последици ќе станат ништовни. Станува збор за предлог-закон за огласување ништовност и поништување на правни акти, дејствија, мерки и правни ...

Read More »

Заев: Казни ќе има но ке бидат поблаги

Премиерот Зоран Заев рече дека Законот за амнестија, што веќе се дебатира, ќе се комплетира до крајот на оваа или почетокот на идната недела и со него јасно ќе се разграничи што значи учество во насилство, кревање рака, организација и ...

Read More »

Затворениците од Идризово бараат амнестија

Затвореници од затворот „Идризово“ штрајкуваат со глад барајќи да бидат опфатени со најавениот закон за амнестија за обвинетите од 27 април во македонското Собрание. Од затворот „Идризово“ за МИА потврдија дека 60-65 проценти од затворениците одбиваат храна и оти во ...

Read More »