Home / Tag Archives: возачи

Tag Archives: возачи

Кампања „Паркирај совесно и одговорно“

Потребата за паркинг места е сѐ поистакната заради континуираниот пораст на бројот на моторни возила во РСМС, зголемениот број на жители во населените места и модерните навики на луѓето за почесто користење на индивидуално моторно возило наместо јавен превоз или ...

Read More »

Возете внимателно: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. Слаб снег врне во Маврово, Крива Паланка и на планинскиот премин Ѓавато. Сообраќајот на магистралниот пат А3 Ресен – Битола – Прилеп кај н. Баир е во прекин од 18,10 ...

Read More »

Свлечиштето им го зеде сонот на битолчани

Иако се добива впечаток дека надлежните институции бавно реагираат за решавањето на овој проблем, сепак, стручните екипи мошне брзо направија стручен увид на самото свлечиште и веќе ја подготвија стручната анализа за типот и за карактерот на свлечиштето. Од денот ...

Read More »

Возачите на ЛТД ги започнаа подготовките

Иако,  временските прилики не им одат во прилог, мотокростистите на ЛТД минатиот викенд ги започнаа подготовките за новата сезона. -Започнавме да тренираме во Грција на патеката кај Толемаида, бидејќи таму е потопло и може да се вози. Но, далеку сме ...

Read More »

СВР-Битола со зачестени сообраќајни контроли

СВР-Битола во измината недела изврши сообраќајна контрола на 3.019 возила и при тоа констатирани се 568 прекршоци, информираат од Секторот за односи со јавност на СВР-Битола. Најголем дел од сообраќајните прекршоци во 119 случаи има пречекорување на дозволената брзина, во ...

Read More »

Акциска контрола на СВР Битола

Вкупно 40 возачи кои возеле под дејство на алкохол се санкционирани викендов на подрачјето на СВР Битола и СВР Тетово. На подрачјето на СВР Битола во акциска контрола вкупно беа контролирани 203 возачи, при што се извршени 147 алкотестирања, кај ...

Read More »