Home / Tag Archives: вработени

Tag Archives: вработени

Целосна дезинфекција на работните простории и автобусите во ЕСМ и сите подружници во државата

        Викендов во просториите на АД ЕСМ, дирекцијата и во сите подружници на компанијата се врши вонредна дезинфекција на работните простории, службените возила и автобусите што се користат за превоз на вработените.   Иако, во рамките на компанијата оваа активност се ...

Read More »

Отворен ден во Крмберг и Шуберт

„Почитувани сограѓани, ве известуваме дека Кромберг & Шуберт Македонија Дооел Битола“ организира отворен ден за сите кои сакаат да се запознаат со начинот на работа во компанијата. За таа цел во петок, 23.02.2018 година сите заинтересирани ќе имаат можност да ...

Read More »

Новинарите на кафе со градоначалникот Богоев

По повод четириесет и првиот роденден на Општина Карпош, денеска во кабинетот на градоначалникот Стефан Богоев на кафе дружба беа новинари и претставници на медиумите. Во неформалната средба, првиот човек на Општина Карпош ги информираше новинарите за актуелната состојба во ...

Read More »

Кирил Божиновски: Во Владата на Груевски немаше “безработни“ вработени

Поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски, реагираше во врска со обвинувањата од страна на актурлниот генералниот секретар на Влада, Драги Рашковски, за кои вели дека се неосновани. Тој додаде дека од 2010 година до 2017 година, професионално, чесно и посветено ...

Read More »

Рошковски бара Кирил Божиновски да лежи за тие што не работеле, а земале плата

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски денеска на прес-конференција изјави дека поранешниот генерален секретар од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Божиновски со вработувањето на 600 лица во Државниот секретаријат кои не оделе на работа, а земале плата, го оштетил буџетот за ...

Read More »

Кирацовски: Нема да има отпуштања во администрацијата

Вработените во државната и  јавната администрација  можат да бидат спокојни ,бидејќи нема да има ниту реваншизам ниту бркање од работа.Ова доцна попладнево во Битола  го изјави потпретседателот  на СДСМ,  кандидат за пратеник и  дополнителниот министер  за информатичко општетсво и администрација, ...

Read More »

Васко Ковачевски: Ќе обезбедиме стабилен електро-енергетски систем

-Во децениското владеење на ДПМНЕ цената на струјата порасна за повеќе од 100%. РЕК “Битола“ е донесен пред колапс, поради што имаме намалено производство на електрична енергија а зголемен увоз на скапа струја.  Поради немањето грижа за поврзаноста на енергетиката ...

Read More »

Општа тепачка на синдикалното раководство на РЕК “Битола“

Топ тема деновиве во РЕК “Битола“ е општата меѓусебна тепачка на синдикалното раководство во РЕК “Битола“. Според информации на порталот на “Битолски весник“, во тепачката која се случила во Албена, Бугарија каде што се одржуваат спортските игри на енергетичарите, учествувало  ...

Read More »

Фабриката за шеќер во стечај!?

Горчлива вест за вработените во најслатката фабрика во Битола, фабриката за шеќер “4 Ноември “. Имено, по барање на сопственикот на мнозинскиот пакет акции на Фабриката, бугарскиот газда, денеска во Основниот суд во Битола е побарано врз оваа фабрика да ...

Read More »

Предновогодишна забава на вработените во “Кромберг и Шуберт”, “Крошу ноќ на оскари“

И оваа година компанијата “Кромберг и Шуберт” за своите вработени организираше предновогдишна забава на која присуствуваа околу 2.000 вработени. Забавата се одржа во “Гранд Премиер“, оваа забава за разлика од другите беше со „несекојдневна” тематика односно „Крошу ноќ на Оскари”. ...

Read More »