Home / Tag Archives: заштитник

Tag Archives: заштитник

Битола го одбележа заштитникот на градот “Св. Нектариј Битолски“ (фотогалерија)

По повод одбележувањето на заштитникот на градот Битола – Св. Нектариј Битолски, утринава во храмот „Св. Великомаченик Димитриј“ се одржа литургија, на која чиноначалствуваше неговото високо преосвештенство, Владиката Петар, во присуство на голем број верници, меѓу кои и градоначалничката Наташа ...

Read More »

Со света божествена литургија и литија се одбележува заштитникот на градот Св. Нектариј Битолски

Општината Битола заедно  со Преспанско-пелагониската епархија го одбележува  Денот на преподобен Св. Нектариј Битолски- светец,  заштитник на градот  Битола. Одбележувањето  започна  во црквата “Св. Велико маченик Димитриј”, каде  се одржа света божествена литургија, а веднаш потоа и литија –  носење ...

Read More »

Занаетчиите денеска го прославија “Св. Спиридон”

Околу 200 битолски занаетчии денеска традиционално  го прославија “Св. Спиридон”. Годинава традиционално по 33-ти пат го одбележаа нивниот  заштитник во ресторанот “Император” во Битола, со пригодна свеченост.    -Св. Спиридон е заштитник на повеќе од 20 занаети кои што се ...

Read More »

Битола ќе добие црква на својот заштитник “Св. Нектариј “

Доколку не излезат некои непредвидени работи наскоро во центарот на Битола, до Градскиот часовник ќе започнат изведбените работи за изградба на црквата , посветена на заштитникот на Битола “ Св. Нектариј Битолски”.     Ова денеска им го соопшти на новинарите ...

Read More »