Home / Tag Archives: здравство

Tag Archives: здравство

“Широк Сокак“ повторно оживеа

                                       Одлуаката за отворање на рестораните и кафулињата во Битола ги изваде битолчани на Широк Сокак.           Но иако денеска во Битола грееше и сонце кафулињата, и  летните бавчи на хотел “Епинал” и ресторанот “Корзо“ беа речиси беа ...

Read More »

Регистрирани 48 новозаболени лица

Министерството за здравство информира дека денеска од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два негативни теста на ковид-19 се испишани тројца оздравени пациенти, двајца од Тетово и еден од Куманово. Два пати негативен и оздравен е пациент од ...

Read More »

Прес конференција на министерот за здравство Филипче

На почетокот сакам да изразам сочувство до семејството на починатата. Податоците ги добив од болницата во Куманово и од Службата за епидемиологија од Центарот за јавно здравје. Првиот преглед на пациентката е направен на 16 март. Таа дошла со температура ...

Read More »

Чакаровски Национален координатор за здравство

Сега веќе екс заменикот министер за здравство  Гоце Чакаровски, кој беше тргнат од позицијата заменик министер за здравство со новата реконструкција на владата од денеска има нова функција. На денешната владина седница тој е именуван за Национален координатор за здравство.

Read More »

Скапо платени народни пари за криерање јавно мислење

Повеќе од  600.000 евра од три државни институции има земено Институтот за политички истражувања (ИПИС) во периодот од 2011 до 2017 година за истражување на јавното мислење, покажуваат документите што ги поседува БИРН. Овој институт во јавноста често беше застапуван ...

Read More »

Лицата над 60 години и бремените да не одат на работа

Владата, на предлог на Министерството за здравство денеска донесе препорака за ослободување од работните обврски на бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, во периодот од денес  до вторник 28 јули. Во овој период се препорачува ...

Read More »

„Мој термин“ со воодушевување прифатен во Брисел

Драстични мерки за намалување на смртноста на новороденчињата како и мрежа за тромболиза и подостапна тромболитична терапија за лекување на причините, а не на последиците од мозочен удар во Клиничките болници Штип, Битола и Тетово како и во ГОБ 8 ...

Read More »

В.Британија:Мали се шансите Британецот да починал од еболa

Мали се шансите починатиот британски државјанин во Македонија да имал ебола, сметаат британските здравствени власти. -Институтот за јавно здравје на Британија е информиран за смртта на британски државјанин во Македонија со некои симптоми слични на ебола. Разбравме дека нема голема ...

Read More »

Приватните лекари бараат фиксни плати од 40 илјади денари

Здружението на приватни лекари и Здружението на стоматолози бара државата да обезбеди фиксни плати од 40 илјади денари за лекар и 20 илјади денари за медицинска сестра во приватното здравство. Опстанокот на 3.000 приватни клиники е загрозен, заради финасиски и ...

Read More »