Don't Miss
Home / Blog Pagepage 10

Blog Page

Зајакнување на улогата на младите во Општина Битола

Општина Битола, продолжува со имплементација на активности, кои значат поттик за афирмирање на младинското учество во Општината. Со ваква цел, со финансиска поддршка од УНДП, Општина Битола го реализира и проектот кој е насочен кон зајакнување на улогата на младите ...

Read More »

„Саем на кариера“ во организација на Факултетот за информатички и комуникациски технологии

Факултетот за информатички и комуникациски технологии ФИКТ, втора година по ред го организира „Саемот на кариера“, кој ја претставува и соработката на ФИКТ со приватниот, јавниот и невладиниот сектор составена од специфични активности коишто имаат образовна, практична и развојна димензија ...

Read More »

Почна изградбата на пешачката патека на потегот Тумбе кафе- Смолево

Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски и директорот на Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион, Јосиф Балтов извршија увид на активностите за почеток на реализација на проектот за изградба на пешачка патека на потегот Тумбе кафе – Смолево. Градоначалникот ...

Read More »

Започна реконструкцијата на улицата „Бурса“

Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, секретарот Борче Димитровски, координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Битола, Бојан Бојкоски, и претставници од општинската администрација, денес извршија увид на воведните активности за отпочнување на проектот за „Реконструкција на ...

Read More »

Мицкоски: Доаѓа крајот на власта на СДСМ и ДУИ

На митингот на плоштадот „Магнолија” во Битола, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Силјановска-Давкова обраќајќи им се на присутните нагласи дека ќе направи се да го спречи егзодусот на младите стручни кадри и по можност истите да се ...

Read More »

Жетва од нови медали за Заншин До

Карате клубот  „ Заншин до “-Битола успешно стартуваше  во новата натреварувачка сезона, на која  настапи на два големи меѓународни карате турнири. Најпрво на  9 ти март се одржа „Фунакоси опен„  на кој имаше 590 натпреварувачи од 8 држави.   К. ...

Read More »

Свечено одбележан јубилејот 50 години од ООУ Ѓорѓи Сугарев

Под мотото ,,Моето минато – моја иднина  во  Офицерскиот дом во Битола  ООУ “ Ѓорги Сугарев “  го одбележа својот златен јубилеј 50 години од основањето. По тој повод се одржа свечена академија на која беше одбележан големиот јубилеј на ...

Read More »

Нови избори за стари кадри

                         Вчерашниот ден, 2 април  беше последниот до кога политичките партии и коалиции требаше да ги достават кандидатските листи за пратеници  до ДИК за новиот парламентарен состав. Уцесниците на парламентарните избори викендов на промоциите  ги промовираа кандидатите за пратеници. Веќе ...

Read More »

Јавните претпријатија се „дават“ во долгови

Сите битолски јавни претпријатија освен ЈП „Нискоградба“ се „дават“ во долгови. Ова беше констатирано на денешната седница на Советот на Општина Битола, на која на Дневен ред се најдоа завршните сметки на јавните претпријатија. Во најтешка финансиска ситуација се јавните ...

Read More »

Не користи мобилен телефон додека возиш!

Современото живеење не може да се замисли без користење на мобилен телефон. Но, наспроти предностите и функционалноста, неговата употреба додека сте вклучени во сообраќајот на патиштата може да биде причина за несакани ситуации. Користењето на мобилен телефон додека управувате со ...

Read More »