Home / Blog Page

Blog Page

Грк починал во казино во Битола

Лекар од Итна медицинска помош Битола вчера во 18.30 часот во СВР Битола пријавил дека кај нив, од казино во хотел во Битола, бил донесен Н.К.(62), државјанин на Грција, без знаци на живот. Лекарот констатирал смрт, а по наредба на ...

Read More »

Во Битола до 17 часот гласале 50 проценти од избирачите

На денешните претседателски избори во Битола до 17 часот гласале околу 50 отсто од избирачите запишани во единствениот Избирачки список. Ова за „Слободен печат“ го изјави претседателот на Општинската изборна комисија на Битола, Игор Талевски. Според него, се очекува во ...

Read More »

Гласањето во Битола се одвива без проблеми

Точно во 7 часот изутрина навреме беа отворени сите 170 гласачки места во Општина Битола. До 9 часот кога беше направен првиот пресек на излезноста, според претседателот на Општинската изборна комисија Игор Талевски гласале 4,55 проценти од вкупните избирачи запишани ...

Read More »

Моите први почетоци во новинарството беа во Битолски весник

          Пишува: Проф. д-р Веле Смилевски Претставува вистински подвиг да се создаде и да се продолжи традиција од 60 години во дејност каква што е објавувањето на весник, посебно нагласувам, во печатена форма. Искрени честитки за тимот на „Битолски весник” ...

Read More »

Првиот буквар на битолчани

                     Битолски весник, в сабота на 27 април во Офицерскиот дом свечено ќе  го прослави својот редок   јубилеј, 60 години од излегувањето на првиот број.  Пред точно 60 години, на 29 април,  во далечната 1964 година, во предвечерјето на Празникот ...

Read More »

Пендаровски од Битола: Не смееме да дозволиме режимот на Груевски повторно да се инсталира во Македонија

Kандидатот за претседател на СДСМ и Коалицијата за европска иднина Стево Пендаровски на вечерашниот граѓански собир на плоштадот „Магнолија” во Битола упати остри критики кон кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова и партијата која ја предложи за претседателски кандидат дека доколку тие ...

Read More »

Средното економско училиште „Јане Сандански“ го одбележува патрониот празник

Со нови инвестиции и нова опрема се подобруваат условите за учениците во Средното економско училиште „Јане Сандански“ во Битола. Во изминатите шест месеци реализирани се повеќе проекти во насока на обезбедување безбедна, стимулативна и продуктивна работна атмосфера во училиштето. Набавена ...

Read More »

Со повеќе активности одбележан „Денот на Планетата Земја“

Во основните и средните училишта во Битола, со повеќе активности се одбележува „Денот на Планетата Земја“. Дел од училиштата се вклучија со активности за уредување на училишниот двор, некои со одржување на градината, а други со едукативни работилници во соработка ...

Read More »

Голема Велигденска акција -90 дена патничко осигурување по цена за 30 дена

Во пресрет на Велигденските празници СН Осигурителен брокер АД Битола во рамките на голема промотивна велигденска акција ви овозможува да обезбедите патничко осигурување за 90 дена по цена за 30 дена. Безгрижно патувајте четири сезони со промотивниот пакет кој можете ...

Read More »

Германската амбасадорка изврши увид на изградбата на Топлификацијата во Битола

Германската амбасадорка во Македонија, Петра Дрекслер изврши увид на теренските активности за изградба на топловодот во Битола. -Исклучително сме задоволни од текот на работите за изградба на  топловодот од РЕК Битола до Битола. Задоволни сме од ова што го гледаме ...

Read More »