Don't Miss
Home / Blog Pagepage 5

Blog Page

Одбележана 121 годишнината од загинувањето на Гоце Делчев

Денес, се навршува 121 година од загинувањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, деец на Македонската револуционерна организација, организатор и водач на македонското револуционерно националноослободително движење. Во чест на македонскиот национален херој, идеолог, организатор и водич, пред Спомен куќата на Гоце ...

Read More »

Пелистер прволигаш!

        Пелистер се врати во Првата фудбалска лига.         По победата над Башкими од 2:1, Пелистер и официјално, заедно со Беса е новиот прволигаш.         Со враќањето во прволигашката конкуренција, Пелистер ги оствари желбите не само на неговите навивачи и ...

Read More »

Од Битола дистрибуирани 3.600.000 гласачки ливчиња за претседателските и парламентарните избори

           Денеска рано изутрина  од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола,  тргна доверливиот гласачки изборен материјал до општинските изборни комисии. Според првиот човек на Печатницата „Киро Дандаро“, Петар  Милошевски дистрибуирани се  3.600.000 ливчиња, за кои беа потрошени 40 тони на хартија. ...

Read More »

Обележување на пешачките премини на повеќе улици

Јавното претпријатие за паркирање, продолжува со обележување на пешачките премини на повеќе сообраќајници во градот. Бележењето со пластична маса, вчера покрај во текот на денот продолжи и во вечерните часови на улицата „Димитар Илиевски Мурато“, а се работеше и кај ...

Read More »

Осумдневен притвор за битолчанецот што нападна полицаец

Врз основа на решение од Основен Суд Битола спроведено е лицето А.С.(44) од Битола , на релација од Основен Суд Битола до КПУ Затвор Битола за извршување мерка притвор во траење од 8 дена поради напад на полициски сужбеник, стои ...

Read More »

Почна реконструкцијата на спортските игралишта кај ОУ „Елпида Караманди“

Денеска почна реконструкција на спортските игралишта во Основното училиште „Елпида Караманди“. Проектот вклучува реконструкција на фудбалско игралиште на површина од 1484 м², игралиште за кошарка на површина од 151 м², за одбојка на 262 м², фитнес зона на 220 м² ...

Read More »

Пролетно уредување на патеките на „Бајк паркот Смолево“

Со активна вклученост на членовите на клубот „Екстрим бајк тим“, се уредуваат патеките на „Бајк парк Смолево“. Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, заедно со претставници на клубот присуствуваше на локациите каде се реализираат работните активности кои се насочени кон ...

Read More »

Почна изградбата на новиот противпожарен дом во Битола

Капиталниот проект за изградба на нов противпожарен дом, кој го најави градоначалникот Тони Коњановски, како еден од најголемите приоритети на оваа локална самоуправа, денес започна да се реализира. Се руши стариот магацински простор во поранешната касарна, на чие место ќе ...

Read More »

Возете внимателно и одговорно за време на празниците

Во пресрет на празниците 1 Мај и Велигден, се очекува зголемување на фрекфенцијата во сообраќајот, патувања на подолги дестинации, излети во природа и дружења со семејството и пријателите. Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) ви ги честита ...

Read More »

Пеце Милевски: Доста е од корумпирани политичари, на кои политиката им е бизнис

Верувам во промени, во горда Македонија!- рече Пеце Милевски кандидат за пратеник на ВМРО- ДПМНЕ на вчерашниот митинг  во Битола, што се одржа на плоштадот „Магнолија“.  -Верувам во промени, верувам во човекот кој од партијата кои многу фактори посакуваа да ...

Read More »