Don't Miss
Home / Blog Pagepage 30

Blog Page

ЕСМ ги демантира шпекулациите дека некои ДООЕЛИ ги носи намерно во стечај

Најостро реагираме дека АД ЕСМ ги носи во стечај некои од своите ДООЕЛИ. Согласно потребите на работниот процес работата се организира со отворање на нови ДООЕЛИ и тоа Друштво за туризам, угостителство, рекреација и спорт ЕСМ МОЛИКА ДООЕЛ Битола и ...

Read More »

Битолската болница доби нова директорка

Д-р Елизабета Ивановска, досегашна началничка на Интерното одделение е именувана за  нова директорка на Клиничката болница во Битола.             Вакво решение донесе министерот за здравство д-р Фатмир  Меџити по оставката на  сега веќе екс директорот на болницата  Александар Обедниковски, кој ...

Read More »

Вонреден инспекциски надзор на ДСЗИ во Клиничката болница

            Државниот санитарен и здравствен инспекторат денеска  врши вонреден инспекциски надзор во Клиничка болница Битола во врска со случајот со починатото новороденче. -Комисијата е излезена на терен и во тек е надзорот за утврдување на текот на лекувањето на починатото ...

Read More »

Утре протест пред Клиничката болница

                                  Битолчани, утре со почеток во 17 часот повторно ќе излезат на протест поради смртта на новороденчето, кое завчера почина на Одделениетие за гинекологија и 5-годишната Јана Христовска која почина  на 22 март на Педијатриското одделение во болницата.             ...

Read More »

Нов Наплатен центар за јавните претпријатија во Новиот пазар

                        Во иднина жителите на Нова Битола не ќе мора да слегуваат во градот, или да одат во Поштата да ги плаќаат своите сметки.         Во новиот Градски пазар, во Нова Битола, во рамките на пазарот изграден е наплатен  ...

Read More »

Директорот на Клиничка болница Битола си заминува од директорската позиција!

        Директорот на Клиничка болница Битола си заминува од директорската позиција!     Веста дека одлучил да се повлече од директорската функција директорот Александар Обедниковски ни ја потврди пред малку.         -Причините за оставка се исклучиво од морална природа, ни изјави Обедниковски, ...

Read More »

Во БАС академијата промовиран проектот “ Стимулирање на зелени вработувања “

                Денес во просториите нa Бизнис aкaдемијa Смилевки Битолa беше промовирaн ИПA проектот: Stimulating Green Employment: Across Border Educational and Technological Innovation Hot – Spots (GE.M.S) – Стимулирање на зелени вработувања: Клучни точки за прекугранични образовни и технолошки иновации“ (Г.ЕМ.С), ...

Read More »

Во Битола почина новороденче

                        Во  Клиничката болница во Битола се случи  нова трагедија. Мајка на 24 годишна возраст го изгуби своето новородено бебе.         Според министерот за здравство Фатмир Меџити, кој по повод најновиот случај попладнево допатува  во Битола.         Во врска ...

Read More »

Невистини за работата на ЕСМ на ТВ Телма

   Во емисијата КОД, емитувана на Телевизија Телма на 09.04.2023 година, изнесени се повеќе невистини за работата на АД ЕСМ и начините на кои компанијата се справува со енергетската криза.   АД ЕСМ спроведе постапка за набавка на мазут преку ...

Read More »

(Не)транспарентност

        Левица и по 5 месеци нема одговор на прашањето колку изнесуваат договорите на фудбалерите и кошаркарите Почитувана јавност, битолчани, љубители на спортот Левица како автентичен застапник на граѓаните во Совет на Општина Битола смета дека работата на Советот, буџетот ...

Read More »